clubfamilia2021
Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece: Döner'in ülkemizde sektör olması için gayret eden UDOFED ve Başkanı Mehmet Mercan'ı desteklemek Bakanlığımız için zevktir
Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece: Döner'in ülkemizde sektör olması için gayret eden UDOFED ve Başkanı Mehmet Mercan'ı desteklemek Bakanlığımız için zevktir
EKONOMİ / 4 Haziran 2021
İşte tüm detaylar...
 
T.C. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece’yi ziyaret eden Mehmet Mercan kendisine UDOFED’in faaliyetleri hakkında bilgi verdi.
 
Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece; "UDOFED faaliyetlerini yakından takip ettiğini, bu güzel çalışmalardan çok memnun olduğunu Bakanlık olarak UDOFED’in gayretli çalışmalarını desteklediklerini, dünyanın en çok tüketilen fast food ürünü dönerin ülkemizde de sektör olması için gayret eden UDOFED ve Başkanı Mehmet Mercan'ı desteklemek Bakanlığımız için zevktir. Bakanlık olarak dönerin bir çatı altında buluşmasından memnuniyet duyuyoruz. UDOFED büyük bir ihtiyacı karşılıyor. Büyük bir eksikliği tamamlıyor" dedi.
 
 
 
1968 Yılında Ankara'da doğdu. 1990 yılında Hacettepe Üniversitesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Bölümünden mezun oldu. 1992 Yılında İstanbul Üniversitesinde MBA tamamladı.
 
İş hayatına 1991-1995 yılları arasında GİMA A.Ş'de Satın Alma Asistanı olarak başladı. 1996-2016 Yılları arasında Metro Cash & Carry'de Satın Alma Asistanı olarak başladığı görevini taze ürünlerden sorumlu Satın Alma Grup Müdürü olarak 2016 yılında tamamladı. 2016-2018 yılları arasında ise CarrefourSA'da İcra Kurulu Üyesi ve Satın Almadan Sorumlu (gıda) Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 18 Ağustos 2018 tarihinde TİGEM Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanan Işıkgece, iki yılı aşkın bir süredir bu görevini yürüttü. 8 Ocak 2021 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atandı.
 
Birçok tarımsal proje geliştiren Ayşe Ayşin Işıkgece özellikle "Coğrafi İşaretli Ürünler Projesi"ne imza atarak bu çalışma sonucunda 10'dan fazla ödülü Metro Cash & Carry'e kazandırdı. Bu proje aynı zamanda Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından "Yerel Değerlere En Çok Sahip Çıkan Market" alanında ödüle layık görüldü.
 
İyi derecede İngilizce bilen Ayşe Ayşin Işıkgece evli ve bir çocuk annesidir.
 
Geliştirdiği Uygulama / Projeler:
 
"Arı Varsa Hayat Var Projesi", (CarrefourSA):
 
Arı üreticilerine daha verimli ve tahşişten korunmuş ürün ürettirme, müşteri açısından doğru balın adresi olma odaklı eğitimler verilmesi, küçük ve kadın üreticilerin desteklenerek anlaşmalı arıcılık sistemi sayesinde arıcılık mesleğinin gelecek kuşaklara aktarımı ve özel eğitimlerle arıcıların verimli ürün üretimine katkı sağlanması, daha fazla kazanmaları ve bu işi gelecek kuşaklara aktarmaları için üreticilerin cesaretlendirilmesi. Arı popülasyonunu koruyarak biyoçeşitliliğin korunması ve kırsal kalkınmaya katkı sağlanması.
 
"Tarım Kredi Kooperatifleri İle Yerli Tohum Taze Mahsul Projesi", (CarrefourSA):
 
Tarım Kredi Kooperatifleri ile birlikte, aracısız, doğrudan küçük üreticiden ürün alımı sayesinde küçük üreticilerin korunması ve sürdürülebilir tarımın desteklenmesi. Aracıların devre dışı bırakılması ile tüketiciye fiyat avantajı sağlanması. Küçük üreticilere verilen eğitimlerle tüketiciye sağlıklı meyve sebze ürünleri sunulması. Ayrıca üreticilere yüzde yüz sertifikalı yerel tohum kullandırılarak geçmişten özlem duyulan yerel tatların devamının sağlanması. Kırsal kalkınmanın desteklenmesi.
 
Bu proje her yıl yapılan ve Sabancı Holding'in tüm şirketlerinin de katıldığı "Sabancı Holding Altın Yaka" ödüllerinde birinciliğe layık görülmüştür.
 
"Coğrafi İşaretli Ürünler Projesi", (Metro Cash &Carry ve CarrefourSA):
 
Yerel ve coğrafi işaretli ürün kavramının sektöre kazandırılması ve Türkiye çapında bu bilincin artırılması ile ilgili çalışmalar yapılması. Yerel ve coğrafi işaretli ürünlere sahip çıkarak bunların tüketici ile buluşturulması ve tanıtılması faaliyetleri. Bu ürünlerin gelecek kuşaklara aktarımı, kırsal kalkınmanın desteklenmesi, biyoçeşitliliğin korunması ve bu lezzetlerin Türk mutfağından kopmamasını için çalışmalar yürütülmesi.
 
Ondan fazla ödüle layık görülen söz konusu proje ayrıca Sayın Cumhurbaşkanı tarafından "Yerel Değerlere En Çok Sahip Çıkan Market" alanında ödüle layık görüldü.
 
 "Palamutlar Nerede Projesi", (Metro Cash &  Carry):
 
Denizlerimizde varlığı azalma riski ile karşı karşıya olan palamut balığının miktarını ölçme ve değişen iklim-mevsim, kirlenen dünya gerçeklerine paralel olarak denizlerde balıkların nüfusunu artırmaya yönelik yeni regülasyonların oluşturulması, ilgili bakanlığa sunumu. Türkiye'nin etrafını çeviren sulardaki komşular ile sonuçların paylaşılması ve uluslararası regülasyonların bilinçlendirilmesine katkı sağlanması. Söz konusu proje, İstanbul Üniversitesi ile birlikte ortaklaşa yürütülmüş bir projedir.
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.