clubfamilia2021sol
clubfamilia2021sag
clubfamilia2021
Türkiye'nin keşfedilmemiş gizli hazinesi Pomza Madeni
Türkiye'nin keşfedilmemiş gizli hazinesi Pomza Madeni
EKONOMİ / 30 Mart 2021
İşte tüm detaylar...

 

Ülkemizin keşfedilmiş ve henüz ortaya çıkarılmamış yeraltı hazineleri, diğer adıyla madenleri bulunmaktadır. Bu madenler (yeraltı kaynakları) uluslararası güçler dengesinde, tüm ülkeler için ilerlemede en önemli etkenlerin başında yer almaktadır.

Madenlerin dünya konjonktüründeki yeri her geçen gün daha bir önemli hale gelmiştir.

Yeraltı kaynaklarının zenginliği ve işlenilirliği; ekonomik, siyasi, askeri, dış politika ve daha pek çok açıdan bir ülkenin dünya sıralamasındaki yerini belirlemektedir. Yeraltı kaynakları ayrıca, vatandaşların yaşam standartlarına olumlu yönde katkı sağlayarak, o ülkenin müreffeh bir ülke olması açısından oldukça önemlidir.

Türkiye henüz varlığı yaygın olarak bilinmeyen büyük yeraltı kaynağı, keşfedilmemiş bir hazine niteliği taşıyan pomza madeni rezervleri açısından dünyada birinci sıradadır.

Üretim miktarı açısından pomza madeni ile Türkiye, dünya sıralamasında zirvede yer almakla birlikte, bu hazine niteliğindeki maden, üretim, işleme ve ihracat açısından henüz hak ettiği yerde değildir.

Pomza madeni inşaat, tekstil, tarım, kimya ve birçok sektörde endüstriyel hammadde olarak kullanılmaktadır.

 

Türkiye'de pomza madeninin en büyük üreticisi konumundaki Öz İşler Petrol Maden San. Tic. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Üyesi Mesut İşler yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

Pomza madenciliğinde, işletme sırasında patlayıcı/parlayıcı madde kullanılmaması ve herhangi bir atık/radyoaktif madde çıkışının olmaması nedenleri ile ocak çevresinde çevre kirliliği söz konusu olmamaktadır. Bölgemizde pomza madeninin üreticiye maliyeti rezerv çıkarılan sahalara bağlı olmak şartıyla ton başına yaklaşık 8 ila 12 TL arasında değişmektedir. Üretici firmaların, üretimden zarar etmemesi için devlete ödenen vergiler de dahil olmak üzere, asgari 20 TL fiyatla piyasaya sunulması uygundur. İhracat imkanı bulunması durumunda, maliyetler artmakla birlikte,  50-55$/ton gibi bir fiyata ulaşılabilmektedir. Ülkemizde pomza üretimi yapan bazı firmaların, üretimlerinde standardizasyon ve kalite anlayışını gözardı ederek fiyat rekabeti yaratmaya çalışması, yasal düzenlemeler ile ele alınması gereken bir konudur. Sektörde üretim standartlarının belirlenmesi ve standartlara uygun üretim yapılmasına yönelik yasal düzenlemeler acilen gündeme alınmalıdır.

Bitlis ve çevresinin en büyük pomza madeni çıkarıcı ve üretici firması Öz İşler Pet. Mad.San.Tic.Ltd.Şti. olarak, sektör standartlarının belirlenmesinde öncü rol oynamaya hazır olduğumuzu vurgulamak isterim. Bununla birlikte,  vergi ve cezalara yönelik yeniden yapılandırmaya duyulan ihtiyaç, altını çizmek istediğim önemli konulardan biridir. Daha önce altını çizdiğim gibi pomza madeninin çıkartılma süreci diğer madenlere göre daha az tehlikelidir. Bu itibarla diğer madenlerden farklı bir konumda olan pomza madeni rezervleri dikkatli kullanılmalıdır. Bu vesileyle, farklı sektörler için hammadde ve ara mamul olarak kullanılan bu değerli madenin ülkemize sağladığı rekabet avantajı göz önünde bulundurularak yasal düzenlemeler yapılması gerektiği konusunu değerli devlet büyüklerimizin dikkatine sunmak isteriz. Önerdiğimiz yeni düzenlemelerle amacımız, pomza madeninin kullanım yaygınlığını ve bilinirliğini artırmak, dünyanın en büyük üreticisi olan ülkemizin, dünya pomza ihracatında hak ettiği yeri almasını sağlamaktır. Pomza üretimi ve ihracatının desteklenmesi ile sektörümüzün gerek ekonomimize, gerekse ülkemizin iklim değişikliğinin önlenmesi, enerji verimliliği gibi çevresel hedeflerine katkısı her geçen gün çoğalarak artacaktır.

Firmalarımız:

ÖZ İŞLER PET. MAD.SAN. TİC.LTD ŞTİ

OİS MADENCİLİK SAN TİC.LTD. ŞTİ

ÖZ SÖZ MADENCİLİK LTD.ŞTİ

ÖZ İŞLER GRUP A.Ş

POMZA GRUP A.Ş

AHLAT PETROL-BİMS FABRİKASI

POMZA (PONZA) MADENİ NEDİR?

Pomza (ponza) volkanik faaliyetler sonrasında oluşmuş boşluklu, silikat esaslı, süngerimsi görünümlü bir kayaçtır. Genellikle açık renkli olup kirli beyazdan griye, kırmızı ve kahverenginden siyaha kadar çeşitli renklerde bulunabilir. Dilimizde süngertaşı, köpük taşı, topuk taşı, lavtaşı gibi pek çok adla bilinir. İngilizcede iri taneli olanlara pumaca (pümis), ince taneli olanlara pumicite (pümisit), Almancada iri taneli ise bims, ince taneli ise bimstein denilmektedir.

Dünyada pomza rezervine ilişkin net bir bilgi bulunmamaktadır. Ülkemizdeki pomza rezervi ise 2,2 milyar tondur (MAPEG, 2020). Bu rezervin en büyük bölümü Nevşehir yöresinde bulunur. Manisa, Kayseri, Van, Bitlis, Ağrı ve Osmaniye illerinde de önemli pomza yatakları mevcuttur. Ülkemizde üretilen pomzanın %90’ı iç piyasada inşaat endüstrisinde hafif beton agregası yapımında tüketilmektedir.

Amerikan Jeoloji Araştırmaları Kurumunun (USGS), Mineral Commodity Summaries, 2020 yılı raporuna göre; dünya pomza üretim miktarı 18 milyon tondur. Raporda yer alan 2018 yılının kesinleşmiş verilerine göre; 7,8 milyon ton üretim miktarı ile Türkiye ilk sırada yer almaktadır. Ülkemizi sırasıyla; Yunanistan (1,1 milyon ton), Cezayir (900 bin ton), İsrail (900 bin ton) ve Şili (800 bin ton) takip etmektedir. Önceki yıllarda pomzanın en büyük üreticilerinden birisi olan İtalya’nın üretim verileri, 2018 yılından beri listede yer almamıştır.

Hafif beton yapımında kullanılan bu malzemeler bina yükünü önemli oranda azaltmakta ve depremin oluşturduğu yatay ve düşey yöndeki şiddetli sarsıntıları absorbe etmektedir. Özellikle binaların ısı, ses ve yangın yalıtımını da sağlayan bu ürünler, ısıtma ve soğutma giderlerinde %50’lere varan enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Daha önce belirttiğim gibi, pomzanın kullanım alanı inşaat sektörü ile sınırlı değildir. Tekstil sektöründe; pomza çakılı ve pomza tozları, aşındırıcı olması özelliği ile kot taşlama ve kumaş ağartma işlerinde kullanılmaktadır. Doğal haliyle kullanılması nedeniyle de tekstil ürünleri üretiminde sağlıklı çözümler sunmaktadır.

Tarımsal uygulamalarda ise içeriğinde demir, magnezyum, alüminyum ve kalsiyum bileşenleri daha yüksek olan bazik pomzalar kullanılır. Pomza, özellikle toprak ıslahı yapmak, az topraklı veya topraksız ortamlarda bitki yetiştirmede ekonomik ve sağlıklı çözümler sunmaktadır. Kuraklık sorunu olan yerlerde ise yüksek su tutma kapasitesi özelliği ile sulama miktarının azalmasını sağlarken, killi tarlalarda drenajı düzenler ve köklerin gelişimini destekler. Günümüzde su kaynakları yetersiz olan İsrail, Suudi Arabistan, Kuveyt gibi ülkelerde iklimin sıcak olması ve sulama suyunun aşırı buharlaşmasından kaynaklanan su kaybının önüne geçilebilmesi için, toprağın altına belirli bir derinlikte ve kalınlıkta pomza serilerek bitkilerin ihtiyacı olan suyun direkt olarak köklere ulaşması sağlanmaktadır.

Pomzanın bir diğer kullanım alanı kimya sektörüdür. Kimya sektöründe; kozmetik ürünleri, diş macunu ve diş pastası, el sabunu ve deterjan, tarım ilacı, izolatif boya, kibrit vb. ürünlerin yapımında katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.

Pomza farklı birçok endüstriyel alanda; cam, metal ve plastik sanayinde, mücevher işlemede aşındırıcı olarak, seramik yapımı, otomobil lastiği yapımı, evcil hayvan kumu imalatı, su ve yağ filtreleme işlemlerinde kullanılır. Ayrıca akaryakıt kaynaklı çevre kirliliğinin temizliğinde süper emici olarak ve asfalt yollarda buzlanma önleyici olarak kullanımı mevcuttur. Özellikle kırmızı renkli iri taneli bazik pomzalar (lavtaşı), ısı tutucu özelliği nedeniyle gazlı mangal ve ızgaralarda, rengi nedeniyle çevre düzenleme ve peyzaj çalışmalarında kullanılır.

Amerikan Jeoloji Araştırmaları Kurumunun (USGS), Mineral Commodity Summaries, 2020 yılı raporunda dünyadaki pomza rezervlerine ait kesin bilgiler bulunmamaktadır. Dünyanın hemen her bölgesinde birçok ülkede pomza yataklarının olduğu ve en büyük rezervin ABD’de bulunduğu, Türkiye, İtalya ve Yunanistan’da önemli miktarda rezervin yer aldığı bilgisi verilmiştir.

 

(KAYNAK: NAME HABER)

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.