Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, ilçedeki İnşaat Müteahhitleri ile bir araya geldi
Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, ilçedeki İnşaat Müteahhitleri ile bir araya geldi
EKONOMİ / 3 Nisan 2018
Neşet Çağlayan ilçedeki farklı sektörlere yönelik buluşmalarını sürdürüyor.
Daha önce farklı sektör temsilcileri ile toplantılar yapan başkan Çağlayan bu kez ilçede faaliyet gösteren İnşaat Müteahhitleri ile bir araya geldi. Belediye Başkan yardımcıları, Meclis üyeleri ve belediyenin ilgili birim müdürlerinin yanı sıra ilçedeki çok sayıda müteahhidin katıldığı toplantının açış konuşmasını yapan Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, şehri planlayanlar ve şehri imar edenler olarak bir araya gelip ilçemiz için daha güzel neler yapabiliriz bunu tartışmak istedik dedi. Çağlayan, sektörümüzün sorunlarını tartışmak, konuşmak için buradayız. Burada ana gaye sizin yaşadığınız sorunlar ve bizlerden beklentileriniz. Bizler bu toplantıları yaparken inisiyatif kullanabileceğimiz kısımlar varken bunları uygulamak, meclisimizin alacağı kararlar varsa da bunlarla ilgili kararları almak dolayısıyla da sizlerin sorunlarını gidermek bizlerin asli görevi dedi. 
 
Ortak aklı ortaya koyma gayretindeyiz
 
Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan; "bu tür toplantılar sayesinde ortak aklı ortaya koyma gayreti içinde olduklarını belirterek, sektörel toplantılarımız bu anlamda çok önemli sonuçlar içeriyor. Birlikte karar verip birlikte uygulama yoluna gidiyoruz" dedi.
 
Şehrin gelişim sürecini doğru yönetmenin çok önemli olduğunu ifade eden Başkan Neşet Çağlayan; sizler imalat kısmındasınız ve çok önemli bir görevi ifa ediyorsunuz. Yapmış olduğunuz işin bir ön hazırlığı oluyor. Bunu yaparken şehrin beklentilerini karşılamak ve her şeyin doğru yapılması zorunluluğu var. Bu noktada bizlerin bir takım planlama süreçleri devam etti. Revizyon süreçleri yaptık ki bu yapılması gerekiyordu. Yaşayan organizmalar olan şehirlerde sorunlar çıkabiliyor. Bu sorunların ortadan kaldırılması gerekiyor ki bu revizyonları da bundan dolayı yapıyoruz" dedi.
 
"Orhangazi gelişen ve güzelleşen bir ilçe. Bu şehrin gelişiminde bizler ve sizler çok önemli görev üstlenmiş durumdayız. Bir yandan şehir planlaması yaparken diğer yandan şehrin sanayi yada tarım yönüne yönelik bir takım planlama çalışmaları da bu süreçte yapıldı. Gerek Yeniköy Çalılık mevkiindeki 678 bin m2’!lik alanda planlama çalışması yapıldı ki bu alanda sadece konutlar ticari alanlar değil, yaklaşık 50 bin m2’lik sosyal donatı alanları da planlandı. İçinde 4 okul, 2 sağlık tesisi, kapalı pazaryeri, kültür tesisi, camisi alışveriş merkezi ve spor tesis alanları ile tam bir yaşam alanı planlara işlenen bir yer oldu. İnşallah yakın zamanda problemleri tamamlanmış olacak dedi. Müteahhitler olarak bu alanla ilgilenmelerini tavsiye eden Çağlayan, şehirde imar alanlarının daralma sıkıntısı var. Yani ne zorluklarla mevcut işinizi yaptığınızı biliyorum. Yeni her şeyiyle mükemmel yaşam alanları oluşturmakta sıkıntılar yaşandı. Göreve gelir gelmez yeni imar alanları ile ilgili başlatmış olduğumuz bir çalışma vardı. Bunu kimseden de gizlemedik, saklamadık. Olukdere bölgesinden Süpürgeliğe doğru yeni imar alanına açılması için talebimiz oldu. Mevcut zeytin yasasından dolayı yasal zorunluluklarla karşılaştık. Zeytinlik alanların bu alanın dışına çıkarılması ile beraber talebimizin yeniden hayat bulması noktasında bir girişimde bulunduk. Bu çalışmadan sonuç alacağımız kanaatindeyim dedi. TOKİ’nin 240 konutluk bir çalışma başlatılacağını belirten Çağlayan, orada mesafe katettiğimizde o bölgenin imara açılması ile ilgili de adımlar atılmış olacak. Yeni imkanlar ve olanaklar sağlama derdindeyiz dedi. Orhangazi’de kentsel dönüşüm çalışmalarının en fazla sorulan soru olduğunu da ifade eden Çağlayan, şu anda maalesef parsel bazlı bu sorunu çözmeye çalışıyoruz. Ada bazlı çözüm için müteahhitlerimizle görüşmelerimiz oldu. Bazı arkadaşlarımızın çalışmaları oldu ama planlanan şekilde olmadı. Dolayısıyla o çalışmalar yarım kaldı. Özellikle Hürriyet, Tekke ve Arapzade mahallesinde geniş çaplı alan bazlı bir şekilde kentsel dönüşüm çalışmalarına da girmenizi arzu ediyoruz. Her yönü ile modern bir alan oluşturalım derken birden bire o bölgeleri beton kütleleri ile orayı boğmak istemiyoruz. Emsal noktasında yapılabilecek ne varsa biz elimizden geleni yapalım. Orhangazi’de örnek bir çalışma yaparak Bursa’da isminden söz edilen bir ilçe olalım istiyoruz" dedi.
 
Müteahhitlerin taleplerini dinledi
 
Toplantının kalan bölümünde Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Müteahhitlerden gelen soru ve görüşleri dinledi, çözümler üzerinde görüşler dile getirildi.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.