AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Av.Hamza Dağ: İzmir, yerli otomobilin ‘parça üretimine’ talip
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Av.Hamza Dağ: İzmir, yerli otomobilin ‘parça üretimine’ talip
EKONOMİ / 4 Ocak 2018
Av.Hamza Dağ, yerli otomobilin parçalarının İzmir'de üretilmesinin altyapısını oluşturmak için çalışmaya başladıklarını belirtti.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Av.Hamza Dağ, bu çalışmanın yerli otomobilin üretileceği fabrikanın yerinin belirlenmesi aşamasında kenti bir adım öne çıkaracağını söyledi.
 
Türkiye'nin Otomobili Ortak Girişim Grubu'nun bir şirket oluşturacağını, proje danışmanlarını dinleyeceklerini aktaran AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Av.Hamza Dağ, nasıl bir otomobil yapılacağının kararının verileceğini, aracın bir prototipinin oluşturulacağını, fabrika için yer belirleme aşamasının bunlardan sonra olacağını ifade etti.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Av.Hamza Dağ, bu konuda karar verme noktasına gelindiğinde kendisinin ve İzmir'in milletvekili olan Başbakan Binali Yıldırım'ın üzerine düşeni fazlasıyla yapacağını dile getirerek, şunları kaydetti:
 
"İki şey var, birincisi bu fabrika, ikincisi tedarik merkezi yani yan sanayi. Aracın parçalarının üretimi için çalışma şimdiden başlatılabilir. Araç yaklaşık 3 bin 500 parçadan oluşacak. İzmir'de bu konuda ekosistem, inovasyon projesi ile bu araçların parça tedariki konusunda ciddi bir altyapı çalışması yapılırsa otomobilin üretim yerinin belirlenmesinde bir adım önde oluruz diğer şehirlere göre. Bunu hayata geçirmek için uğraşacağız." 
 
Motor, şase, kaporta gibi yerli otomobilin hangi parçalarının İzmir'de üretebileceğini belirlemek üzere üniversiteler ve kalkınma ajansıyla birlikte bir çalışma başlattıklarını, diğer sivil toplum kuruluşlarını da sürece dahil edeceklerini anlatan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Av.Hamza Dağ, kentin otomotiv sektöründe uluslararası çapta başarılı firmalara ev sahipliği yaptığına da dikkat çekti.
 
İzmir'in yerli otomobil için hazırlanmasına rağmen tercih edilmemesi halinde bile sanayisini oluşturacağı için ekonomik kazanç elde edeceğini ifade eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Av.Hamza Dağ, sözlerini şöyle tamamladı:
 
"Montajının yapıldığı yerden ziyade parçaları üreten şehir olduğun zaman en fazla kazanan sen olacaksın. Yerli otomobilde asıl ekonomik olan, cazibe olacak iş bu bölüm. Montaj yapılacak yer değil. Hem yerli otomobili Türkiye'ye kazandırma hem de sanayisini, ekonomisini İzmir'e kazandırma konusunda üzerimize düşeni yapacağız."
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.