bioreklamsol
biosag
bioreklam
Kobi’lere sıfır faizli kredi 2 Haziran’a uzadı
Kobi’lere sıfır faizli kredi 2 Haziran’a uzadı
EKONOMİ / 29 Nisan 2017
KOSGEB’in 50 bin liraya kadar verdiği ve KOBİ’lere can suyu olması öngörülen sıfır faizli kredi için kredi kullandırma süresi 2 Haziran’a kadar uzadı. Şu ana kadar kredi için 460 binden fazla işletme başvurdu.
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Recep Biçer, KOSGEB’in 50 bin lira üst limitli sıfır faizli işletme kredisi faiz desteğinde, kredi kullandırım süresinin uzatılması için işletmelerden çok yoğun talep geldiğini belirterek, “Kredi kullandırım işlemleri süresini 28 Nisan’dan, 2 Haziran’a kadar uzattık” dedi.
 
6 milyar lira cepte
 
Geçen yılki kredi faiz destek programına 249 bin işletmenin başvuruda bulunduğunu hatırlatan Biçer, bütçe imkanları dahilinde sadece 15 bin KOBİ’nin destekten yararlanabildiğini hatırlattı. Destekten yararlanamayan çok sayıda işletme olması nedeniyle ve Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatıyla bu yıl da bu desteği devam ettirdiklerini belirten Biçer, 2.5 milyar lira bütçeyle kredi faiz desteği uygulamasını yeniden başlattıklarını söyledi. Biçer, 10-20 Şubat tarihlerinde alınan başvurulardan 460 bin 167 KOBİ’nin, KOSGEB destekli sıfır faizli krediden faydalanabilmesi için onay verildiğini, 28 Şubat’tan itibaren de KOBİ’lerin kredi kullandırım işlemlerinin başladığını anlattı.
 
Kredi kullandırım işlemlerinde son başvuru tarihinin 28 Nisan olarak belirlendiğini kaydeden Biçer, birçok KOBİ’nin, bankalardaki iş ve işlemler sebebiyle kredi kullanamadıklarına işaret etti. Biçer, kredi kullandırım süresinin uzatılması konusunda işletmelerden çok yoğun talep geldiğine dikkati çekerek, “Kredi kullandırım işlemleri süresini 28 Nisan’dan, 2 Haziran’a kadar uzattık” diye konuştu.
 
Biçer, bu kapsamda halihazırda 250 binden fazla işletmenin krediden yararlandığını kaydetti. Sıfır faizli kredi desteğiyle piyasalarda toplam 11 milyar liralık kredi hacmi oluşacağının altını çizen Biçer, bugüne kadar bu rakamın 6 milyar lirasının esnafın cebine girdiğini aktardı.
 
Kullanılan kredi nereye harcandı?
 
Gerek KOSGEB gerekse Kredi Garanti Fonu kapsamında kullanılan kredilerin yatırıma dönüşüp dönüşmediği ise merak konusu. Şu ana kadar KOSGEB ve KGF kaynaklı olarak kullanılan kredi miktarı toplamda 150 milyar TL’yi geçti. Bunun 250 milyar TL’yi bulması bekleniyor. Ancak kullanılan kredinin en fazla yüzde 30’unun yatırıma dönüştüğüne dair bankacıların gözlemleri bulunuyor. Kullanılan kredinin faizinin cazip olması sebebiyle ihtiyacı olmadığı halde kredi kullananların bu krediyi mevduata dönüştürdüğü de konuşuluyor. Kredi maliyeti ile mevduat faizi arasında 1 puana yakın fark bulunuyor. Bankacılar, şu ana kadar kullandırılan kredilerin yüzde 30’unun yeniden yapılandırma ve kredi kapama olarak kullanılmış olabileceğini tahmin ediyor. Diğer yandan da söz konusu krediye acil ihtiyacı olmayan birçok firmayı da bu kaynağı kullanmaya itiyor. Birçok firmanın aldığı kaynak ile lüks otomobil, arsa, ev gibi harcamalara girdiği ifade ediliyor.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.