bioreklamsol
biosag
bioreklam
Dünya İslami şefler birliği kuruluşu Türkiye’de gerçekleşiyor
Dünya İslami şefler birliği kuruluşu Türkiye’de gerçekleşiyor
EKONOMİ / 14 Nisan 2017
İşte detaylar...
5253 sayılı Dernekler Kanunu nezdinde, Türkiye’nin 7 bölgesinde 7 federasyon ve 57 vilayetinde 57 dernek ile faaliyet gösteren, konusunda ülkesel bazda Dünya’nın en büyük aşçılık ve pastacılık mesleki STK’sı ve tek Konfederasyonu olan Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) “Dünya İslami Şefler Birliği (World Islamic Chefs Society-WICS) resmi kuruluşuna Türkiye’yi temsilen ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Dünya genelinden 17 ülke birliğin resmi kuruluşu için 13 Mayıs 2017’de İstanbul’a geliyor. Legacy Ottoman Hotel’de gerçekleşecek olan resmi kuruluş toplantısı için Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu Genel Başkanı Gökhan Tufan şu açıklamalarda bulundu:
 
“Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu yönetim kurulu olarak “Dünya İslami Şefler Birliği” kuruluşunun insiyatifini almaya, Dünya genelinde Türkiye’yi temsilen bu oluşuma önderlik etmeye karar verdik. Bu kararımıza istinaden bünyesinde aşçılık mesleği üzerine sivil toplum kuruluşu bulunan İslam Devleti, dini İslam olan devletler ve nüfusu itibari ile Müslümanların salt çoğunlukta yaşadığı 24 ülkeye “Dünya İslami Şefler Birliği” kuruluşu için resmi davet mektubumuzu gönderdik. Bu davetimize; Azerbaycan, Bangladeş, Bosna Hersek, Fas, Gambiya, Kazakistan, Kırgızistan, Katar, Lübnan, Maldivler, Mısır, Nijerya, Özbekistan, Pakistan, Singapur, Tunus ve Ürdün olmak üzere 17 ülke olumlu cevap verdi. Bu vesile ile 17 ülkenin aşçılık mesleki Dernek ve Federasyon Başkanları 13 Mayıs 2017 tarihinde Türkiye’ye gelecek ve Türkiye’de dahil olmak üzere 18 ülke Dünya İslami Şefler Birliği’nin kuruluşunu resmiyete kavuşturacağız inşaAllah”.
 
Dünya İslami Şefler Birliği, resmi kuruluşuna müteakip, bünyesinde halen aşçılık mesleki sivil toplum kuruluşu bulunmayan 29 Müslüman ülkede de yapılanmayı sağlayarak, birliğin ülke sayısını yükseltip Dünya İslam İş Birliği Teşkilatı (OIC) ve Dünya Helal Örgütü (WHC) ile iş birliği içinde uluslarası boyutta yarışmalar, festivaller, eğitim programları, gastronomi fuarları, sosyal sorumluluk projeleri ve Helal Gıda konularında çalışmalar içinde bulunacak.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.