bioreklamsol
biosag
bioreklam
Dolar için ilk kritik gün yarın
Dolar için ilk kritik gün yarın
EKONOMİ / 23 Ocak 2017
Geçtiğimiz hafta ve bu haftanın ilk gününde sakin bir seyir izleyen dolar için kritik günler yaklaşıyor.
Yarın Merkez Bankası 2017 yılının ilk faiz kararını açıklarken, Fitch de haftanın son gününde Türkiye'nin not kararı duyuracak.
 
Piyasalar için önemli kilometre taşlarından biri olan ABD başkanlık değişimi tamamlandı. eni başkan Donald Trump resmen görevine başladı. Bu haftadan itibaren yapacağı açıklamalar ve icraatlar ile bu konudaki belirsizlikler azalmaya başlayacak. Türkiye piyasalarını yoğun şekilde etkileyen güçlü veri ve olay akışı bu haftayla sona erecek. Piyasaların beklediği faiz ve not kararı bu hafta içi açıklanacak.
 
Merkez faiz kararını verecek
 
Yarın Merkez Bankası rutin faiz kararlarından birini verecek. Bu karar, hafta sonu Fitch’in yatırım yapılabilir ülke notunu indirip indirmeyeceğine göre bir hazırlık amacıyla da verilebilir. Ancak biz not indiriminin önemli ölçüde fiyatladığını düşünüyoruz.
 
- Merkez Bankası’nın faiz kararını etkileyecek gelişmelerden biri de Anayasa değişikliğinin Meclis’ten geçmesi oldu. Ana siyasi belirsizlikte belli bir aşama geride kaldı. Bundan sonra referandum kampanyasına ve sonucuna odaklanılacak. Sonucu yaklaşık iki ay sonra göreceğiz.
 
- Eğer “hayır” oyu çıkar ve referandum reddedilirse hükümet güvensizlik oyu olarak algılayıp erken seçime gidilebilir. Nitekim bu yönde yetkililerin açıklamaları oldu. Referandumun kabulü ve devamında ise bir erken seçimin gündeme getirilmemesi şartıyla yeniden ekonomiye odaklanmak mümkün olabilir.
 
Fitch not kararını açıklayacak
 
Bir çok toplantılarda not indirimi sinyali veren Fitch Türkiye'ye ilişkin kararını 27 Ocak'ta açıklayacak. Bu hafta ile birlikte Türkiye piyasalarını yoğun bir şekilde etkileyen güçlü veri ve olay akışı kısmen geride kalacak. Ocak ayındaki yüksek oynaklığın ve yüksek dozda negatif ayrışmanın yerini şubattan itibaren biraz daha sakin ve kısmen pozitif bir gidiş alabilir. Ocak ayı ile birlikte muhtemelen yılın en zor ayı da geride bırakılacak. Bu açıdan 2017 negatif gelişmeleri önden yüklemeli bir yıl olmaya aday gibi görünüyor.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.