bioreklamsol
biosag
bioreklam
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin İlk yüzen terminalini açacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin İlk yüzen terminalini açacak
EKONOMİ / 21 Aralık 2016
23 Aralık günü saat 14.30’da düzenlenecek törenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından açılacak.
İzmir Aliağa'da 5 milyar metreküp doğal gaz üretim kapasitesine sahip olacak Türkiye’nin ilk yüzen LNG Depolama ve Gazlaştırma Terminali 23 Aralık'ta açılacak. Açılışa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım da katılacak.
 
Türkiye’nin ilk yüzen LNG Depolama ve Gazlaştırma Terminali 23 Aralık'ta açılacak. Açılışa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım da katılacak.
 
Test çalışmaları sürüyor
 
Kolin ve Kalyon Grubu ile birlikte Etki Liman İşletmeleri Doğal Gaz İthalat ve Ticaret A.Ş. tarafından kurulan terminalde test çalışmaları sürüyor.
 
Merkezi bir konum sağlayacak
 
Türkiye’nin doğal gaz ticaretinde merkezi bir konum elde etmesinde rol oynayacak yüzen terminal, Aliağa'da oluşturulan özel iskele üzerinden faaliyet gösterecek.
 
2009 Norveç yapımı
 
283 metre uzunluğunda, 43 metre genişliğindeki yüzen LNG Depolama ve Gazlaştırma terminali 2009 yapımı ve Norveç bayraklı.
 
145 bin metreküp depolama kapasitesi
 
145 bin metreküp sıvı doğal gaz depolama kapasitesine sahip olan yüzen terminal, 163 derecede sıvılaştırılmış doğal gazın yanı sıra farklı gemilerden alacağı LNG’yi de doğal gaza çevirebiliyor.
 
Yakında sisteme doğal gaz verecek
 
Yakın zamanda sisteme doğal gaz sağlamaya başlaması beklenen yüzen terminalin kapasitesi, Türkiye’nin yıllık gaz ihtiyacının yüzde 10’una tekabül ediyor.
 
Aliağalı sanayicilerin yatırımı
 
Ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağı ifade edilen terminalin yatırımcıları arasında Aliağalı sanayiciler İsmail ve Kamil Önal da yer alıyor.
 
Erdoğan ve Yıldırım açacak
 
5 milyar metreküp doğal gaz üretim kapasitesine sahip olacak tesis, 23 Aralık günü saat 14.30’da düzenlenecek törenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından devreye alınacak.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.