MEB Bakanı Ziya Selçuk Liseye Geçiş Sınavının tarihini açıkladı
MEB Bakanı Ziya Selçuk Liseye Geçiş Sınavının tarihini açıkladı
EĞİTİM / 27 Nisan 2020
İşte detaylar...
LGS 2020 ne zaman yapılacak? Ölümcül corona virüs (koronavirüs) salgın hastalığı nedeniyle normal eğitime ara verilip uzaktan eğitim modeli uygulanmaya başladı. Bu çerçevede milyonlarca ortaokul öğrencisi LGS'nin ertelenip ertelenmeyeceğini merak ediyor. Peki, LGS sınavı ne zaman yapılacak? LGS ertelendi mi? İşte LGS'de son durum...
 
 
'LGS sınavı ertelendi mi?' Milli Eğitim Bakanlığı, koronavirüs (corona virüs) salgını nedeniyle ilk, orta ve lise düzeyindeki öğrencilerin okula gitmelerine gerek kalmadan evlerinden televizyon veya internete bağlanabilen herhangi bir cihazla uzaktan eğitim modelini hayat geçirdi. Bu süreçte birçok sınav ertelenirken 'LGS'de son durum' merak ediliyor. Öğrenciler ve veliler, 'LGS 2020 ertelendi mi?', 'LGS ne zaman?', 'LGS nasıl yapılacak?' sorularının yanıtlarını araştırıyor. 'LGS'nin yapılacağı tarih' ve tüm detayları KARAR.com okurları için hazırladık...
 
LGS NE ZAMAN YAPILACAK?
 
LGS, bu yılki MEB takvimiyle duyurulmuştu. Buna göre, LGS kapsamındaki merkezi sınav 7 Haziran 2020 Pazar günü yapılacak. Milli Eğitim Baakanı Ziya Selçuk, LGS'nin belirlenen tarihte yapılacağını söyledi.
 
LGS ERTELENDİ Mİ?
 
Hayır, LGS ertelenmedi. Bakan Ziya Selçuk, 7 Haziran 2020 Pazar günü yapılması planlanan LGS'nin ertelenmesinin şu an için söz konusu olmadığını aktardı.
 
LGS NASIL YAPILACAK? 
 
Koronavirüs Bilim Kurulu'nun toplantısında bu konuyla ilgili kendilerinin de içinde bulunduğu bir istişarenin yapıldığını aktaran Milli Eğitim Balanı Ziya Selçuk, şunları kaydetti:
 
"Bütün bunları önümüzdeki haftalar içinde değerlendirip online olmamak şartıyla çocukların sağlığını koruyacak şekilde sınavı rahatlıkla yapabiliriz. Asla bir çocuğumuzu bile riske atmak istemeyiz. Böyle bir şey elbette yapılırken öncelik çocuklarımızın sağlığı. Onları koruyarak kollayarak belli düzenlemeler yapılır. Ülkede kaç sınıf, kaç sıra var, şu aralıklarla oturduğunda öğrencilerin ne kadarını hangi binada ya da ortamda sınava alabiliriz bunlarla ilgili çalışmalarımızı da yaptık. Ne şekilde olacaksa bunun değerlendirmesi yapılır. Biz de farklı, değişik yaklaşımlara, uygulamalara açığız. Çoçukların yüz yüze sınav olabilmesiyle ilgili tedbir paketimiz hazır."
 
SINAVLAR, STADYUMLARDA MI YAPILACAK?
 
Katıldığı bir televizyon programında son gelişmeleri değerlendiren Bakan Selçuk, "Geçtiğimiz hafta Güney Kore'de bir stadyumda öğrenciler, 5'er metre arayla kurulan sıralarda toplu bir sınava girdiler. Açık havada sosyal mesafe kurallarına uyularak bir LGS sınavı gibi bir alternatif durum mümkün olur mu?" sorusuna, "Tabii ki olabilir" yanıtını verdi.
 
Çocukların motivasyonunu kırmadan mümkünse zamanında mümkün olmaması halinde de kısa zaman içinde Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavı yapmak istediklerini dile getiren Selçuk, bunun için istatistiklere baktıklarını anlattı.
 
LGS KONULARI VE GEÇMİŞ SORULAR
 
LGS kapsamındaki merkezi sınavda sorulacak soruların müfredat, ttkb.meb.gov.tr adresinden yayımlandı.
 
MEB'in yayınladığı yönergeye göre, Ortaöğretime Geçiş Uygulaması kapsamında LGS sınavı, sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Sözel bölümün içinde din kültürü ve ahlak bilgisi, Türkçe, yabancı dil ve inkılap tarihi ve Atatürkçülük dersleri bulunurken, sayısal bölümde ise matematik ve fen bilimleri dersi yer alıyor.
 
Aynı gün gerçekleşecek ve iki bölüm şeklinde uygulanacak sınavda çoktan seçmeli 90 soru öğrencilere yöneltilecek. Birinci bölüm, 50 soruluk sözel alandan oluşurken, bu bölüm için öğrencilere 75 dakika verilecek. Adayların, ikinci bölümde sayısal alandaki 40 soruya 80 dakikada cevap vermesi istenecek. 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.