Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Zihinsel ve bedensel engelli çocuklara verilen emek, hayatın 24 saatini ve ömrün tamamını kapsıyor olması sebebiyle ayrı bir saygıya layıktır
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Zihinsel ve bedensel engelli çocuklara verilen emek, hayatın 24 saatini ve ömrün tamamını kapsıyor olması sebebiyle ayrı bir saygıya layıktır
EĞİTİM / 6 Kasım 2018
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gülseren Özdemir Özel Eğitim Uygulama Okulu'nun açılışında konuşma yaptı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, engelli bireylerin hayata katılımı konusunda son 16 yılda devrim niteliğinde adımlar attıklarını belirterek, "Bugün ülkemizde 513 bin engelli birey, evinde bakım hizmetinden yararlanıyor. Ülke genelinde 97 bakım ve rehabilitasyon merkezinde de 7 bin engelliye hizmet veriliyor." dedi. 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, merhum Gülseren Özdemir'i rahmetle yad ederek, bu eğitim öğretim kurumu için Özdemir ailesini kutladı. 
 
Okulda eğitim ve öğrenim görecek zihinsel ve bedensel engellilere sağlıklı bir hayat dileyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aileleri de evlatlarına sahip çıktıkları, onları hayata kazandırmak için fedakarca mücadele verdikleri için tebrik etti. 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Elbette her mücadele, her gayret önemlidir, takdire şayandır ama zihinsel ve bedensel engelli çocuklara verilen emek, hayatın 24 saatini ve ömrün tamamını kapsıyor olması sebebiyle ayrı bir saygıya layıktır." ifadelerini kullandı.
 
Türkiye'de bu tür çocukların yıllarca sanki bir utanç sebebi gibi izbe köşelerde gizlendiklerini, hayatlarını dört duvar arasında sürdürdüklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Romanlara, filmlere konu olan bu eski devir görüntüleri ortadan kaldırmak için çok önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Engelli bireylerin hayata katılımı konusunda son 16 yılda devrim niteliğinde adımlar attık. Mesela, bugün ülkemizde 513 bin engelli birey, evinde bakım hizmetinden yararlanıyor. Ayrıca, ülke genelinde 97 bakım ve rehabilitasyon merkezinde de 7 bin engelliye hizmet veriliyor. Özel bakım merkezlerinde hizmet alan engelli sayısı 16 bine yaklaştı. Engelli bireylerin bakımlarına destek olmak için her birine ortalama 650 lira engelli aylığı ödeniyor. Böylece geçmişte ailelerine yük olan engelli bireylerimiz, bugün tam tersine ailelerine destek verir hale gelmişlerdir." 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamuda ve özel sektörde engelli istihdamına da önem verdiklerini dile getirerek, "Bugüne kadar kamuda 54 bin memur, kamu ve özel sektörde 112 bine yakın işçi kadrosunda engelli istihdamını gerçekleştirdik. Özel sektörde kota fazlası çalıştırılan engellilerin sigorta primlerinin tamamını destek kapsamına aldık. Özel eğitime verdiğimiz desteği geliştirerek, bu hizmetlerden faydalanmak için gereken engel oranını yüzde 20'ye kadar düşürdük." diye konuştu. 
 
"OTİZM EYLEM PLANI'NIN UYGULAMASINI TAKİP EDİYORUM" 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, otistik bireylere yönelik özel bir Otizm Eylem Planı hazırladıklarını anımsatarak, planın, ülkede sayıları 1 milyonu bulduğu tahmin edilen, aileleriyle birlikte 4-5 milyonluk bir kesimi kapsadığını anlattı. 
 
İçinde 6 ana başlık ve 26 tedbirin yer aldığı eylem planının ilgili kurumlar tarafından hayata geçirildiğini dile getiren Erdoğan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile diğer tüm kurumlara Otizm Eylem Planı'nın uygulamasını hassasiyetle takip ettiğini özellikle belirtmek istediğini söyledi. 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'yi yönetme sorumluğunu üstlendikleri günden itibaren millete, Şeyh Edebali'nin Osmanlı'nın kurucusu Osman Gazi'ye verdiği "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" tavsiyesine uygun şekilde yöneteceklerine dair söz verdiklerini anlatarak, kökenine, meşrebine, bölgesine ve başka hiçbir farklılığına bakmadan herkesi insan nazarıyla gördüklerini ve buna göre hizmet etmenin gayreti içinde olduklarını kaydetti. 
 
Kadınlara ve engellilere yönelik pozitif ayrımcılık politikalarını hayata geçirdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eğitimden istihdama kadar her konuda kadınların ve engellilerin bugün geldiği yeri 16 yıl öncesiyle mukayese etmenin mümkün olmadığını söyledi. 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aynı şekilde diğer tüm alanlarda ülkeye çağ atlattıklarını vurgulayarak, geçmişte yıllarca bu ülkenin kaynaklarını adeta babalarının malı gibi kullanan, peşkeş çeken, yerli ve milli her türlü hamleyi boğan bir zihniyetin yerine insan odaklı bir anlayışı her alanda gerçekleştirdiklerini kaydetti.
 
"TÜRKİYE İLERİYE GİTTİKÇE KURULAN TUZAKLARIN MAHİYETİ DEĞİŞTİ"
 
Ülkede bugün yapılan işlerin "20, 40, 60 yıl önce niye yapılmadığı" sorusunun cevabının bu kavramlarda gizli olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
"Çünkü geçmişte siyasetten bürokrasiye, medyadan akademiye her yer büyük ölçüde hayata insan odaklı bakmayan, zihni milli, işi yerli olmayan kadrolar tarafından işgal edilmiştir. İşte bu sebeple Türkiye pırlanta kıymetinde yıllarını boş tartışmalarla heba etmiştir. Biz Türkiye'yi eğitim, sağlık, adalet ve emniyet üzerinde yükselteceğimizi söyleyerek işe koyulduğumuzda karşımıza çıkartılan engeller, hep ülkeyi yeniden bu kirli iklime sürükleme amacı taşıyordu. Ülkemizi büyüttükçe, güçlendirdikçe, ülkemizin gönlündeki yerimizi sağlamlaştırdıkça bu engelleri birer birer aştık."  
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ileriye doğru gittikçe bu defa kurulan tuzakların, oynanan oyunların mahiyetinin değiştiğini, tarihte eşi benzeri görülmemiş saldırılara maruz kaldıklarını, bu süreçte ne olursan olsun "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" anlayışından taviz vermediklerini ifade etti. 
 
Dünyada Türkiye kadar kapsamlı sosyal güvenlik politikaları uygulayan başka bir devlet olmadığını aktaran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşlarının tamamını genel sağlık sigortası şemsiyesi altına alan ve herkese birinci sınıf sağlık hizmeti sunan tek ülkenin Türkiye olduğunu belirtti. 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu ülkelere dahil olan Amerika'nın hala sağlık reformunu gerçekleştiremediğine işaret ederek, Türkiye'nin sınırları içinde ve dışındaki tüm mazlumlara, mağdurlara el uzatan, ekmeğini bölüşen, imkanlarını paylaşan bir devlet olduğunu vurguladı.
 
Karşılaştıkları onca sıkıntı ve saldırıların üstesinden gelebilmelerinde insan odaklı politikalar sebebiyle aldıkları hayır dualarının önemli payı olduğuna inandığını dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önümüzdeki dönemde de aynı şekilde yola devam edeceklerini kaydetti.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir ülkede devlet ve millet ne kadar bütünleşirse hedeflere ulaşmanın da o derece kolaylaşacağını söyledi.
 
Hükümetleri döneminde hayata geçirdikleri sosyal yardımlarla eğitim, sağlık, ulaşım hizmetleriyle güvenlik konusunda gösterdikleri kararlılıkla bu bütünleşmeyi sağlamayı başardıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütlerine pabuç bırakmayan, 15 Temmuz'da darbecilerin karşısına dikilen, siyasette ve ekonomide oynanan nice oyunları bozan bir ülke haline yine bu sayede geldiklerini ifade etti.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bunu birlikte yaptıklarını belirterek, "Meydanlara beraber çıktık. Birileri gibi tankları görüp ondan sonra Bakırköy Belediyesi'ne kaçmadık. SSK'da genel müdür, böyle bir görevdeyken doktorun verdiği ilaçların, 5 ilaç verdiyse birisiyle ikisiyle değil, tüm eczaneleri halkımızın emrine amade kıldık, ilacını gitsin buralardan alsın dedik." diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şimdi önlerinde 2023 hedeflerinin olduğuna vurgu yaparak, şunları kaydetti:
 
"Bizi bu hedeflerimizden uzaklaştırmak için her türlü kumpas kuruldu. Her şeye rağmen hedeflerimize doğru yürüme kararlığımızdan asla vazgeçmedik, çocuklarımıza bırakacağımız en büyük mirası, işte bu hedef üzerinde inşa edeceğimiz 2053 ve 2071 vizyonları olarak görüyoruz. Devletimizle milletimiz arasındaki o güçlü bağ, geleceğimize güvenle bakmamızı sağlayan en önemli umut kaynağımızdır. Bin yıldır yaşadığımız bu coğrafya bize sadece yaşayacak bir ev değil aynı zamanda insanlık tarihinin en büyük medeniyetlerinin birikimini de bırakmıştır. Sorumluluğumuz, sadece kendimizle sınırlı değil, geleceğini bizimle birlikte gören, bölgemizdeki ve dünyadaki yüzlerce milyon insanın beklentilerine de karşılık vermek mecburiyetindeyiz. Bunun için çok çalışmamız gerekiyor."
 
"YARDIMDA DÜNYANIN BİR NUMARASIYIZ"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bireyler kamu görevlileri, ticari veya gönüllü kurumlar olarak ellerindeki imkanları bu yönde seferber etmeleri gerektiğini anlatarak, "İşte dünyadaki garip gureba, fakir fukaranın olduğu ülkeler en az gelişmiş ülkelerde yardımda milli gelire oranla dünyanın bir numarası hangi ülke biliyor musunuz? Türkiye. ABD ikinci sırada diğerleri arkada geliyor, biz böyle bir ülkeyiz." dedi.
 
Türkiye'nin herkesin kendi gücü ve kabiliyeti oranında bu büyük seferberliğe katkısı bulunması gereken bir dönemden geçtiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Unutmayın, kazanırsak hep birlikte kazanacak, kaybedersek hep birlikte kaybedeceğiz." ifadelerini kullandı.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen 16 yılda 3 kat büyüttükleri Türkiye'yi gelecek dönemde 2 kat daha büyüttüklerinde 2023 hedeflerine ulaşacaklarına dikkati çekerek, işte o zaman hep birlikte farklı bir seviyeye, farklı bir lige çıkacaklarına vurgu yaptı.
 
"PROVOKATÖRLERE FIRSAT VERMEMEMİZ GEREKİYOR"
 
Bu yeni Türkiye'nin kendisiyle birlikte bölgesindeki ve dünyadaki herkes için yepyeni bir dönemin kapılarını aralayacağını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasını şöyle tamamladı:
 
"Bunun için bizim birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sahip çıkmamız, fitnecilere, fesatçılara, provokatörlere fırsat vermememiz gerekiyor. Bu güne kadar saflarını sıkı tutan, milletimizin önümüzdeki dönemde de aynı dirayeti göstereceğine inanıyorum. Bu duygularla açılışını yaptığımız Gülseren Özdemir Özel Eğitim Uygulama Okulu'nun bir kez daha ülkemize ve engelli evlatlarımıza hayırlı olmasını Allah'tan niyaz ediyorum. Okulu İstanbul’umuza armağan eden Nihat (Özdemir) Bey'e, değerli evlatlarına, Özdemir ailesine tekraren teşekkür ediyorum." 
 
Gülseren Özdemir Özel Eğitim Uygulama Okulu açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra eşi Emine Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir katıldı.
 
Programdan önce alana gelen engelli vatandaşlarla bir süre sohbet eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılışın ardından ise beraberindekilerle okulu gezdi.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.