İstinye Üniversitesi bünyesinde kurulan GÜVSAM'ın açılışı, eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün katılımıyla gerçekleşti
İstinye Üniversitesi bünyesinde kurulan GÜVSAM'ın açılışı, eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün katılımıyla gerçekleşti
EĞİTİM / 16 Nisan 2018
İstinye Üniversitesi bünyesinde kurulan Güvenlik ve Savunma Stratejileri Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin (GÜVSAM) açılışı, Türksat Yönetim Kurulu Başkanı ve eski Milli Savunma Bakanı Vecdi GÖNÜL'ün katılımıyla İstinye Üniversitesi Topkapı Kampüsünde gerçekleşti.
Açılışta 'Türkiye'nin Yerli ve Milli Savunma Sanayi'’ başlıklı bir konuşma gerçekleştiren Vecdi Gönül, en gelişmiş teknolojinin savunma sanayiinde uygulandığını söyledi. Türkiye’nin yetişmiş personeliyle savunma sanayinde beklenenin çok üstünde bir konuma gelişini detaylarıyla anlatan Vecdi Gönül, ‘’A400M bir Avrupa projesi olduğu halde, Avrupa ülkelerinin yarısından çoğu katılım sağlayamamıştır. Türkiye katılmıştır ve uçaklarını yapabilmiştir. F35'ler bir NATO projesi olmasına rağmen NATO'nun 20 ülkesi katılamamıştır. Türkiye burada da çok önemli başarılar sağlamıştır. Bunun yanında; Türkiye’nin NATO standartlarına göre yaptığı ATAK helikopteri, dünyadaki 80 kadar atak helikopteri içinde beşincidir. İlk ikisi ise Rusya ve Amerika'ya aittir." sözleriyle Türkiye’nin savunma sanayisinde sayılı ülkeler arasına girdiğinin altını çizdi.
Türkiye ve Almanya’nın birlikte ürettiği denizaltılar ile ilgili de değerlendirmede bulunan Vecdi Gönül, "Klasik denizaltılar 3 gün deniz altında kalabilir. Sonrasında oksijeni tükendiği için su yüzüne çıkarlar. Yeni tip denizaltı 22 güne kadar suyun altında kalabilecek. Deniz altındaki sürati de fazla olan denizaltı, Atlantik Okyanusu'nu aşabilecek seviyede" sözleriyle yeni üretilen denizaltıların teknolojik üstünlüğünün önemine dikkat çekti.
GÜVSAM’ın açılışında konuşan İstinye Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Melih Bulu, merkezin amacının Türkiye'nin içinde bulunduğu güvenlik problemlerini analiz etmek ve zayıf bulduğu noktalarda projeler üretmek olduğunu belirtti. Güvenlik meselesini geniş bir çerçeveden değerlendirdiklerini söyleyen Prof.Dr.Melih Bulu, ‘’Milli güvenliği; siyasi, ekonomik, sosyal, teknolojik birçok boyut üzerinden ele alıyoruz. Siber güvenlikten, şehirlerin güvenliğine değişen farklı boyutlarda birbirleriyle kesişen noktaları düşündüğümüz bir mekanizma kurduk. Kritik teknolojileri bizim üretiyor olmamız önemli.’’ sözleriyle ülke güvenliğinde yeni teknolojilerin farkına varılmasının ve etkili kullanılmasını önemine vurgu yaptı.
Merkezi açmanın mutluluğu yaşadıklarını söyleyen GÜVSAM Başkanı ve İstinye Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr.Öğretim Üyesi İsmail Safi, "Çevre güvenliği, tohum güvenliği, genetik güvenliği, şehir güvenliği, göç güvenliği konularıyla ilgili bizim üniversitemiz çalışmalar yapacak. Bugünkü konferansta, bizim için ilk ve önemli bir çalışma oldu’’ sözleriyle merkezin çalışma alanları hakkında bilgi verdi.
GÜVSAM'ın açılışında, Prof.Dr.Mesut Hakkı Caşın, Doç.Dr.Fahri Erenel, Yrd.Doç.Dr.Şule Kılıçarslan da katılımlarıyla onurlandırdı.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.