‘İstinyeli-Yazar Buluşması’ adlı etkinlik, İstinye Üniversitesi Topkapı Kampüsü’nde gerçekleşti
‘İstinyeli-Yazar Buluşması’ adlı etkinlik, İstinye Üniversitesi Topkapı Kampüsü’nde gerçekleşti
EĞİTİM / 3 Nisan 2018
İşte detaylar...
İstinye Üniversitesi Kütüphanesi tarafından 54.Kütüphane Haftası kapsamında düzenlenen ‘İstinyeli-Yazar Buluşması’ adlı etkinlik, İstinye Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi, yazar ve şair Ali Ural’ın katılımıyla İstinye Üniversitesi Topkapı Kampüsü’nde gerçekleşti.
İstinye Üniversitesi'nin gelenekselleştirmeyi planladığı etkinlikte; şiir ve müzik dinletisinin yanı sıra, İstinye Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Edal Karaöz ve İstinye Üniversitesi Genel Sekreteri Burak Kılanç tarafından kütüphane dostları ödülleri verildi.
Türkiye'de kitap ve kütüphane sayısının hızla büyüdüğüne dikkat çeken Ali Ural, olgunlaşan şartlara rağmen okuma oranının düşük olduğunu vurguladı. ‘’Sanal dünya bilgi çöplüğüne dönüşüyor. Okumayan insan sığ bir yaşantıyı tercih ediyor.’’ sözleriyle edebiyatın hayatımıza getirdiği rengin önemine vurgu yapan Ali Ural, ailelerin çocuklarına edebiyat sevgisi aşılaması gerektiğini belirtti.
"Aileler çocuklarının doktor, mühendis olmasını istiyor. Ancak okumayan insanın kendisi ve toplumla olan iletişimi imkansız hale gelecek. Bu durumda mesleklerinde başarılı olamayacaklar.’’ sözleriyle aileleri uyaran Ali Ural, öğrencilere de kütüphanelerin yalnızca çalışma amaçlı kullanılmayacağını, okuma alanı olarak da değerlendirilebileceğini hatırlattı.
Etkinlikte, ‘Engelsiz İstinye Projesi’ kapsamında özel gereksinimleri olan akademisyenlerin ve öğrencilerin bilgi ihtiyaçlarını karşılamak üzere planlanan, Engelsiz Kütüphane’nin hizmete açılacağı duyuruldu.
Son teknoloji ürünü cihazlarla donatılacak kütüphane, bilgiye ulaşmada en dezavantajlı grup olan görme engellilerin hassasiyetlerine göre planlanacak.
Engelsiz Kütüphane çalışmaları kapsamında; kitapseverler ve gönüllü öğrenciler, engelli vatandaşlar için kitap seslendirecek.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.