bioreklamsol
biosag
bioreklam
Kampüste köfte ekmek satıp engelli arkadaşlarının yüzünü güldürdüler
Kampüste köfte ekmek satıp engelli arkadaşlarının yüzünü güldürdüler
EĞİTİM / 14 Ocak 2016
BAŞKALARI İÇİN YAŞAMAK LAZIM
Fatih Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Merkezi (TDM) üyeleri, engelli arkadaşlarının evden okula ulaşımlarını rahat bir şekilde sağlayabilmeleri için örnek bir projeye imza attı.
 
Üniversiteli arkadaşlarının ‘köfte şenlikleri' düzenleyerek topladıkları para ile engelli servis aracı aldıkları Seda Dil, okuluna artık daha rahat gidebilecek. Beylikdüzü'nde oturan Seda Dil, Fatih Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümü öğrencisi. Daha önce okula ulaşım konusunda yaşadığı problem nedeniyle gündeme gelmiş ve evinin önünden geçen otobüs hattının yeniden devreye girmesiyle yaşadığı sorun çözülmüştü. Ancak yakalandığı SMA kas hastalığı nedeniyle zor günler geçiren ve yardımcısının desteği olmadan ihtiyaçlarını karşılayamayan Dil'e güzel haber okul arkadaşlarından geldi.
 
Köfte şenlikleri ve benzeri yardım çalışmaları yürüten TDM üyelerine üniversitenin mütevelli heyeti de katkıda bulununca 98 bin liralık engelli hizmet aracı alındı. Araç, törenle hizmete girdi.
 
ARTIK OKULA DAHA KOLAY ULAŞACAĞIM
 
Okuluna belediye otobüsü ile gelebilen ancak yağmurlu havalarda bindiği akülü arabayı kullanamadığı için okula gelemeyen Dil'in sevinci görülmeye değerdi. Servis aracı ile artık okula ulaşımının daha rahat olacağını belirten Dil, “Yağmurlu havada akülü araba kullanamıyordum, hatta okula gelemediğim de oldu. Bu araç evimden alıp okula getireceği için daha kolaylık sağlayacak. Ailem de tabii ki sevindiler. Hava şartlarından dolayı okula gelemiyordum, o yüzden şimdi onlar da daha rahatlar.” dedi.
 
BAŞKALARI İÇİN YAŞAMAK LAZIM
 
TDM üyesi Büşra Aksoy ise “Burada herkes başkaları için yaşar. Arkadaşlarımız okula gelirken gerçekten zorlanıyorlardı.” dedi. Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhit Mert de öğrencilerin rahat bir eğitim alabilmesi için gereken adımları atmaya çalıştıklarını söyledi. Rektör Mert, şunları kaydetti: “Engelli öğrencilerimizin tekerlekli sandalye ile gelip gitmesi gerekiyor. Otobüs yeterli olmuyordu, engelli aracı alınması gerekiyordu. Öğrencilerimiz aracın alınmasına önayak oldular.”
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.