clubsoleklamsol
clubsag
clubfamila
İlbeyi Özer'in, Demokrat Parti Dönemi Siyasi ve Sosyal Hayat isimli kitabı çıktı
İlbeyi Özer'in, Demokrat Parti Dönemi Siyasi ve Sosyal Hayat isimli kitabı çıktı
EĞİTİM / 12 Ocak 2016
Eğitimci-Yazar Yrd.Doç.Dr. İlbeyi Özer'in "Demokrat Parti Dönemi Siyasi ve Sosyal Hayat" isimli yeni kitabı çıktı.
Siyasal ideolojideki ABD etkileri, toplumsal hayatın her aşamasında Amerikan hayranlığı olarak ortaya çıkmıştır. Amerikan değerlerinin önem kazandığı ve Cumhuriyet ideolojilerinin ikinci planda kaldığı bu süreçte, basının sosyal hayat üzerindeki etkileri oldukça önem taşımaktadır. Demokrat Parti'nin ortaya çıkışıyla çok partili siyasi hayata yeniden geçilmiştir. Oluşan bu yeni dönemde özellikle Demokrat Parti'nin iktidara gelmesiyle birlikte, Cumhuriyet'in ilk yıllarından itibaren oluşturulan iç ve dış politikalardan, Batı dünyasına yakınlaşmak ve özellikle ABD ile müttefik olmak amacıyla peyderpey uzaklaşıldığı görülmüştür. Batı dünyasına yakın tüm girişimler hayatın farklı alanlarında kendine yer bulabilmiştir. "Demokrat Parti Dönemi Siyasi ve Sosyal Hayat" isimli bu kitap Demokrat Parti döneminde yaşanan siyasi olayları, önem sıralaması ve kronolojik bir kurgu içerisinde vermektedir. Çalışmanın asıl amacı Demokrat Parti'nin iktidar olduğu yıllarda Türkiye'de görülen sosyal alanda ve gündelik yaşamda gerçekleşen değişimlerin somut bilgiler ışığında analiz edilmesidir. Ayrıca çalışmanın temelinde Demokrat Parti'nin olumlu olumsuz icraatları, dönemin sosyal değişimleri ve gelişmeleri, mücadeleleri mümkün olduğu kadar tarafsız bir şekilde verilmeye çalışılmıştır.
Yrd.Doç.Dr. İlbeyi Özer KİMDİR?
 
1970 yılında Elazığ’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini aynı şehirde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden 1992 yılında mezun oldu. Bir süre Türkiye ve KKTC’de eğitimci olarak görev yaptı. 1997 yılında Fatih Üniversitesi’nde çalışmaya başladı ve “The Socio-Ekonomical Structure of Darende According to the Temettuat Documents (1844)” adlı İngilizce master tezini 1999 yılında Prof. Dr. Mehmet İpşirli danışmanlığında tamamladı. İstanbul Üniversitesi’nde başladığı “İstanbul’da Sosyal Değişim (1920-1930)” konulu doktora çalışmasını 2004 yılında Prof. Dr. Ali Arslan danışmanlığında bitirip Tarih Doktoru unvanı aldı. İlk kitabını “Tanzimat Döneminde Bir Anadolu Şehri Darende” adıyla 2000 yılında yayınladı. İkinci kitabı “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Yaşam ve Moda” 2005 yılında Truva Yayınları’ndan çıktı. Kitap çıktıktan sonraki süreçte 6. baskısına ulaştı. Yazarın ayrıca Osmanlı son dönemi ve Cumhuriyet’in ilk yıllarına ait özellikle sosyal tarih alanlarında çok sayıda makalesi mevcuttur. Halen Fatih Üniversitesi’nde Yrd. Doçent unvanıyla Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi ve Sosyoloji bölümlerinde; Türk Kültürü ve Toplum, Cumhuriyet Dönemi Çağdaşlaşma Hareketleri, Atatürk Dönemi Toplumsal Değişim ve Gündelik Hayat, Cumhuriyet Dönemi Siyasi Hayat ve Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi dersleri vermektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.