cihangilsag
cihanhisag
cihangirust
Av.Mustafa Yeneroğlu: AİHM kararını bal gibi uygulayacaklar
Av.Mustafa Yeneroğlu: AİHM kararını bal gibi uygulayacaklar
DÜNYA / 28 Aralık 2020
İşte detay...
DEVA Partisi (Demokrasi ve Atılım) Genel Başkan Yardımcısı, Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı, İstanbul Milletvekili Av.Mustafa Yeneroğlu, Çağlar Cilara'nın Youtube kanalının canlı yayın konuğu oldu, Gazeteci/TV Programcısı Çağlar Cilara'nın ve izleyicilerin sorularını yanıtladı.
 
DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı, İstanbul Milletvekili Av.Mustafa Yeneroğlu;
 
DEVA Partisi ile birlikte siyasette ne değişti? 
Anketler ne diyor?
Türkiye'de nasıl bir siyasal sistem, nasıl bir yargı düzeni inşa edildi?
Mustafa Yeneroğlu neden 'despotizm' kelimesini kullanıyor?
Reform beklentisi ne kadar gerçekçi?
DEVA Partisi siyasi davaları nasıl yorumluyor?
Muhalefet hangi değerlerde uzlaşacak?
Bu soruları ve gündemlere dair birçok soruyu yanıtladı.
 
İşte programın tamamı:
 

Bayburt, Avukat
 
1975 Yılında Bayburt'ta doğdu.
 
2000 Yılında Köln Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra 2007 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden denklik aldı.
 
1987-2015 Yılları arasında yurtdışında farklı STK'larda aktif olarak çalıştı. 2011-2014 yılları arasında İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) teşkilatında önce Genel Başkan Yardımcısı, akabinde Genel Sekreter olarak görev aldı.
 
"Perspektif" ve "Sabah Ülkesi" dergilerini yönetti. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu Üyeliği ile Ayrımcılık ve Irkçılıkla Mücadele Derneği (Federation Againist Injustice and Racism) Kurucu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2015-2017 yılları arasında Göç Araştırmaları Vakfı (GAV) Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.
 
2015 Yılında Türkiye'ye döndü ve 2015 Milletvekili Genel Seçimlerinde AK Parti İstanbul Milletvekilliğine ve akabinde Merkez Disiplin Kurulu Üyeliği'ne seçildi. 26. Yasama Dönemi 1. ve 2. Yasama Yıllarında TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı görevini ifa etti. Aralık 2017 ile Haziran 2018 tarihleri arasında TBMM Anayasa Komisyonu ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türk Grubu üyeliği görevini üstlendi.
 
24 Haziran 2018 Milletvekili Genel Seçimlerinde tekrar AK Parti İstanbul Milletvekilli seçilen Yeneroğlu, 18 Ağustos 2018 tarihinde AK Parti MKYK üyeliğine seçildi. 27. Yasama Döneminde üstlendiği Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türk Grubu, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu üyelikleri ve Türkiye-Avusturya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı görevleri; 28 Ekim 2019 tarihinde MKYK üyeliğinden ve 30 Ekim 2019 tarihinde AK Parti'den istifa etmesiyle birlikte son buldu.
 
Mustafa Yeneroğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır."
 
(KAYNAK: NAME HABER)
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.