hilmisol
hilmisag
hilmiust
Çin'in, Uygur Türklerine yaptığı zulümlerin ardı arkası kesilmiyor
Çin'in, Uygur Türklerine yaptığı zulümlerin ardı arkası kesilmiyor
DÜNYA / 24 Ekim 2019
"3 İla 5 Milyon kişi toplama kamplarında"
Şimdi de Çin'in Uygur Bölgesi'ndeki Kaşgar Elmudun Kasabası'ndaki bir köyün halkının yarısının toplama kamplarına gönderildiği ortaya çıktı.
 
Yaptığı insan hakları ihlalleriyle gündeme gelen Çin'in Uygur Bölgesi'nde bulunan Kaşgar Elmudun Kasabası'ndaki 1300 nüfuslu köyde yaşayan yaklaşık 600 kişiyi toplama kamplarına gönderdiği ortaya çıktı. Köyün nüfusunun neredeyse yarısının toplama kamplarına gönderilmesinden dolayı, tarımla geçimini sağlayan köylülerin işlerini, devlet memurlarının ve gönüllü öğrenciler tarafından yapıldığı öğrenildi.
 
Uygur Bölgesi'nde halkın haksız tutuklamalar ve toplama kamplarına gönderilmesi sebebiyle mağazaların çoğunun kapalı olduğu ve ticaret hayatının neredeyse durma noktasına geldiği bilinmekte.
 
"ASİMİLE ETMEK İÇİN HALKI TOPLAMA KAMPLARINA ALIYORLAR"
 
Telefonla bölgedeki durumu Özgür Asya Radyosu'na anlatan köyün muhtarı, çok sayıda çocuğun asimile edilmek için Çinli yöneteciler tarafından ailelerinden koparıldığını ve özel eğitimden geçirildiklerini açıkladı. Köyde görevli polis memuru ise, yaklaşık 400 kişinin sorumluluğunun kendisinde bulunduğunu ve bunların yaklaşık 300'ünün asimile edilmek için toplama kamplarına görderildiklerini duyurdu. Polis memuru, "Köyde yaklaşık 1300 kişi bulunuyor ve bunların 600'ü toplama kamplarına alındı" dedi.
 
"TOPLAMA KAMPINDA DEĞİL, EĞİTİMDELER"
 
Geçtiğimiz aylarda yabancı basına demeç veren Uygur Bölgesi Başkanı Şöhret Zakir, milyolarca Uygur Türkü'nün toplama kamplarında alıkonulduğunu reddetmişti. Zakir, evlerinden koparılan kişilerin toplama kamplarına değil, mesleki eğitim almak bölgeden ayrıldıklarını ileri sürmüştü.
 
Elmudun’da görev yapan bir diğer bölge yöneticisi ise, Misha Kasabası’ndaki nüfusun neredeyse yarısının "mesleki eğitim" amaçlı köyden ayrıldıklarını ve durumlarından şikayetçi olmadıklarını iddia etti. Bölge yetkilisi, bölgede oluşan kısıtlı iş güçünün devlet memurları ve gönüllü öğrenciler tarafından giderildiğini duyurdu.
 
3 İLA 5 MİLYON KİŞİ TOPLAMA KAMPLARINDA
 
Arnavut asıllı Kanadalı gazeteci Olsi Jazexhi Karar gazetesine verdiği ropörtajda, Uygur Bölgesine yaptığı ziyarette bir görevlinin ilk kez toplama kamplarında bulunan kişilerin sayısıyla ilgili konuştuğunu ve "Fazla değil, sadece beşyüzbin kişi" dediğini duyurmuştu. Birleşmiş Milletler tarafından rakamlara göre ise 2 milyondan fazla kişinin toplama kamplarında bulunduğu bildirilmişti. Uygurlu aktivistler ise bu sayının 3 ila 5 milyon arasında olduğunu ileri sürüyor. (KAYNAK: KARAR GAZETESİ)
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.