Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Kudüs'ü Filistin'in başkenti olarak tanıdığımızı ilan ettik
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Kudüs'ü Filistin'in başkenti olarak tanıdığımızı ilan ettik
DÜNYA / 14 Aralık 2017
"Bizim nazarımızda Filistin Devleti'nin başkenti Kudüs'tür ve öyle kalacaktır"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Zirvesi'nin ardından Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve İİT Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed El Useymin ile ortak basın toplantısı düzenledi.
 
Erdoğan, toplantıda yaptığı konuşmada, İİT'nin varlık gayesinin, Kudüs'ün kutsiyetinin ve tarihi statüsünün muhafazası olduğunu vurguladı. Teşkilatın tarihi misyonuna ve gayesine yakışır, anlamlı ve kritik bir zirve toplantısı gerçekleştirdiklerine değinen Erdoğan, "Zirveye teşrif eden tüm misafirlerimize, bu önemli etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum." diye konuştu. 
 
Bu tarihi zirveyle Kudüs'ün sahipsiz olmadığını, karar sahipleri başta olmak üzere tüm dünyaya gösterdiklerine inandığını dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'un Kudüs'e dair açıklamasının ilk işaretleri gelmeye başladığı andan itibaren İslam Zirvesi Dönem Başkanı olarak çok yoğun mesai sarf ettik. Kararın çok ciddi sonuçları olacağını, bölgeyi büyük bir ateş çemberine sürükleyeceğini her fırsatta açıkça dile getirdik. Bu kararın gayrimeşru ve kabul edilemez olduğunu, barış çabalarını sekteye uğratacağını, fanatiklerin ekmeğine yağ süreceğini de anlattık. Az önce Sayın Filistin Devlet Başkanı'nın ifade ettiği gibi, bundan böyle taraf olan bir Amerika'nın artık İsrail-Filistin arasında arabuluculuk yapması diye bir şey söz konusu olamaz. Bu süreç artık bitmiştir. Burada arabuluculuk konusu artık İslam İşbirliği Teşkilatı'nın tüm yetkililerinin aramızda görüşmek suretiyle 'Kim olabilir?' bunun üzerinde durmak lazım ve gerekirse Birleşmiş Milletler'de bu konunun değerlendirilmesi lazım. Çünkü taraf olanla değil, tarafsız olanla böyle bir süreç devam edebilir."
 
İSRAİL TAMAMINI ALMANIN HESABI İÇERİSİNDE
 
Bugüne kadar alınmış birçok BM Güvenlik Konseyi kararı olduğuna da işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu kararların hiçbirisine İsrail uymamıştır. Uymadığı halde 'Bir daha bir daha bir daha' demek suretiyle tezgah tamamıyla hep İsrail'e çalışmıştır." dedi.
 
Filistin'in 1947 yılına ait haritalarını da basın mensuplarına gösteren Erdoğan, "Kaldı ki 1947'den önce bir de 30'lu yıllar var, yani İngilizlerin o zamanlar adeta işi yönlendirdiği dönemler. Bakınız bütün yeşil olan alan tamamen Filistin'e ait, noktasal alanlar da o zamanlar Yahudi yerleşim bölgeleri. Geliyoruz 1947'ye, burada bir paylaşım planı var ki bu paylaşım planı da Birleşmiş Milletler'in. Onların yaptığı bir paylaşım planı. Burada da yine Filistin yeşil alan, ama beyaz olan kısımlar İsrail'e verilmiş. Yani İsrail büyüyor." ifadelerini kullandı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1949-1967 döneminde Filistin'in ciddi manada küçüldüğünü, İsrail'in ise orada "büyütüldüğünü" vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Kurt-kuzu paylaşımı var ya kurt bile böyle adaletsiz bir paylaşım yapmaz. Bu toprakların gerçek sahibi Filistinliler. İşte şu andaki mevcut duruma geliyoruz. Bakın 47'de İsrail ne ise şu anda da Filistin o hale getirildi. Şimdi ise İsrail neredeyse tamamına yerleşmiş durumda, bununla da doymuyor, tamamını almanın hesabı, gayreti içerisinde. Şu anda Trump Efendi bunun gayreti içinde. Niye? Evangelist ve siyonist bir mantığın ürünüdür şu andaki tablo ve bu siyonist mantık, Sultan Abdülhamid'e yaptıramadıklarını şimdi yapmanın gayreti içerisindeler. İİT'nin devlet ve hükümet başkanları olarak, yöneticileri olarak, buradaki bu duruşumuzu kararlı bir şekilde sürdürmemiz gerekiyor. Bu konudaki duruşumuzu 'Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir.' diyerek tüm dünyaya ilan ettik. Amerikan yönetimi tüm itirazlara, ikazlara rağmen Kudüs'le ilgili hukuk dışı, mantık dışı, ahlak dışı açıklamasını yaptı. Bu kararın gerek vicdan gerek hukuk gerek tarih önünde hükümsüz olduğunu ilk günden itibaren belirtiyoruz. Yani Trump'ın ilan ettiği bu kararın bizim indimizde kıymeti harbiyesi yoktur."
 
BU SADECE MÜSLÜMANLARIN MESELESİ DEĞİL
 
"Kendi çalar kendi oynar." sözlerini de yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:
 
"O kadar açık. Ayrıca bu kararın Müslümanlarla beraber Hristiyanların da Kudüs üzerindeki haklarını gasbettiğini, yok saydığını dile getiriyoruz. Ben Sayın Papa Franciscus'u aradım, onunla da konuştum ve kendileri de bu konuda yaptıkları açıklamalarla hemen hemen açıklamalarımız aynı yerde örtüşüyor. Açıklama yapılır yapılmaz tüm İİT üyesi ülke devlet ve hükümet başkanı kardeşlerime, olağanüstü zirve için ayrıca davet mektubu gönderdim. Aynı şekilde Kudüs konusunda hassasiyetini bildiğiniz diğer ülkeleri ve uluslararası kuruluşları da zirveye davet ettik. Bugün burada bağlantısızlar, biliyorsunuz noktasında Maduro, Venezuela Devlet Başkanı, o da oranın dönem başkanı, sağolsun davet ettik, bakın Venezuela nire, İstanbul nire... Ve sağolsun çıktı, geldi. Dolayısıyla o bölgenin de sesi olarak, çünkü bu sadece Müslümanların meselesi değil, geldi, katıldı, o da desteğini burada açıkladı."
 
Erdoğan, toplantıda yaptığı konuşmada, Kudüs'teki mukaddes mekanların hamisi unvanını taşıyan ve o anda Ankara'da bulunan Ürdün Kralı 2. Abdullah'ın da bu konuda kendilerini desteklediğini ifade etti. 
 
Kral 2. Abdullah'ın da Arap Ligi'nin şu anda Dönem Başkanı olduğunu aktaran Erdoğan, "O da Arap Ligi Dönem Başkanı olarak bu çalışmanın içerisinde yerini aldı. Ayrıca teşkilatın Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı da Ürdün'de yapılacaktı Amman'da, o da buraya alındı. Birleştirelim, daha güçlü bir mesaj çıksın diye." diye konuştu. 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca Papa Franciscus ve pek çok ülkenin lideriyle telefon diplomasisi de yürüttüklerini dile getirerek, şunları kaydetti:
 
"Bugünkü olağanüstü zirve toplantısına 30'u aşkın devlet ve hükümet başkanıyla, meclis başkanları iştirak etti. Bunun yanında yine aynı şekilde, dışişleri bakanları, farklı bakanlar da yine buraya katılmak suretiyle 50'yi aşkın ülkeden bu toplantıya katılım oldu. Üyeler haricinde Filistin'e verdikleri destekle öne çıkan ülkelerden de davetimize icabet eden ayrıca devlet ve hükümet başkanları oldu. Gerçekten bu çok kısa bir sürede organize edilmesine rağmen, hamdolsun her açıdan güçlü bir zirve toplantısı yapıldı. Ben Kudüs konusundaki bu vahdet tablosunun herkese örnek olmasını, ders ve ibret olmasını diliyorum. Bir kez daha tabii tüm katılımcılara kalpten teşekkür ediyorum. Bugün zirveden hemen önce Olağanüstü Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı yapılarak zirve gündemi ve nihai gündem için hazırlık yürütüldü. Konsey, kendisi de ayrıca bir karar hazırlayıp kabul etti. Zirve toplantısının ardından nihai bildirinin yanı sıra ülkemizin ev sahibi olarak hazırladığı Kudüs'e Özgürlük başlıklı İstanbul Deklarasyonu da yayınlandı."
 
Bunların basın mensuplarına dağıtılıp, dağıtılmadığını soran Erdoğan, "Almadık' diyenler var. Çıkışta alacaklar. Peki bizim Mescid-i Aksa'da yaptırdığımız arkeolojik araştırmanın, o kitabı aldınız mı? Almayan var mı? Onları da dağıtalım." talimatını verdi.
 
BURADAN BİR İTTİFAK DOĞMUŞTUR
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İİT'nin bugünkü zirvesinin Amerikan yönetiminin attığı provokatif adımın vahametini göstermesi açısından tarihi bir mesaj olduğunu vurgulayarak, "Hatada ısrar etmenin kimseye faydası yoktur. Amerikan makamlarının bu yanlış kararlarından bir an önce dönmelerini bekliyoruz. Teşkilat üyesi ülkelerin tamamı, Kudüs ile dayanışma içinde olmaya, Kudüs'ün kutsiyetini ve tarihi statüsünü müdafaa etmeye kararlıdır. Zirvenin 'Kudüs ile dayanışma için birlikte hareket' temasıyla yapılmış olması bu kararlılığın ispatıdır. Yani buradan bir ittifak doğmuştur." ifadelerini kullandı.
 
İstanbul Deklarasyonu'nda Filistin ve Kudüs hattında Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmiş olan kararları, özellikle de 1980 tarihli ve 478 sayılı Güvenlik Konseyi kararını hatırlattıklarını aktaran Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"478 sayılı kararın altında Amerika Birleşik Devletleri'nin de imzası var. Çok önemli. Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinin itibarsız hale getirildiği bir sisteme, diğer ülkelerin güvenmesini kimse beklememelidir. Sayın Başkan, altında Amerika'nın da imzası olan böyle bir karar metnini nasıl yok sayar? Tek başına sen böyle bir kararı nasıl alıyorsun? Kudüs ve Filistin geçmişi özellikle, Deir, Yasin, Cenin, Gazze, Sabra ve Şatilla gibi katliamlarla dolu bir ülkenin insafına terk edilemez. Kudüs'ün kaderi kandan beslenen, çocukları, sivilleri, kadınları vahşice öldürerek sınırlarını genişleten bir ülkenin ellerine bırakılamaz. 14 yaşında çocuğu, 20 askerin, polisin nasıl gözlerini kapatarak işte buyurun, işkence yaptıklarını görüyorsunuz değil mi? Şu hale bakın. Çok daha enteresan down sendromlu bir çocuğu işkence yaparak, sürükleyerek götürüyorlar.
 
Tabii şu anda onlar ekranda yok. Onların da ekranda olması bu toplantıyı daha da zenginleştirecekti. Daha da ileriye gidiyorum, ufacık bir kız, yavru... Annesi yavrusuna sarılıyor, onlar gelip dipçikle anneyi orada döverek, işkence ederek, herkesin önünde bunu yapıyor. Daha ileri gidiyorum, bu çocukları yakalayıp demir kafeslerin içine koyuyorlar. Ben nereyi anlatıyorum şu anda? Anlattığım yer İsrail. Ey Trump sen bu İsrail'in mi arkasında duruyorsun ya? Burada işgal var, burada işkence var, burada terör var. Burayı mı savunuyorsun? Ama artık ben normal karşılamaya başladım, savunur. Niye? YPG'yi, PYD'yi, DEAŞ'a karşı cepheye süren bir Trump anlayışı bunu da yapar. Ama şunu bilmeniz lazım, Kudüs bizim ilk kıblemizdir. Peygamberler şehridir. Kudüs, Mekke'nin, Medine'nin, İstanbul'un, Bağdat'ın, Kahire'nin, Buhara'nın kardeşidir. Kudüs tüm Alem-i İslam'ın göz bebeğidir. Bunun yanında Kudüs tüm insanlığın ortak mirasıdır. Biz tüm uluslararası ortaklarımızla birlikte, Amerikan yönetimi yanlış kararından dönene ve İsrail işgali bitene kadar hukuk ve meşruiyet temelinde Kudüs mücadelemizi sürdüreceğiz."
 
AMERİKAN YÖNETİMİNİN AÇIKLAMASINI REDDETTİĞİMİZİ BİR KEZ DAHA TEYİT ETTİK
 
Diğer yandan İsrail'in işgal ve saldırılarının sadece Kudüs ile sınırlı olmadığını da gördüklerini, İsrail'in aleyhinde alınan onca karara rağmen Filistin'deki yasa dışı yerleşim faaliyetlerini sürdürdüğünü dile getiren Erdoğan, "Tıpkı zehirli bir sarmaşık gibi, 1947'den beri Filistin topraklarını adım adım gasp etti, gasp ediyor." dedi. 
 
Erdoğan, toplantıda İsrail'in kamulaştırmalardan ev yıkımlarına, Gazze ablukasından aşırı güç kullanımına kadar pek çok eylemini de kınadıklarını vurgulayarak, son gelişmeden sonra İsrail'in bu faaliyetlerine hız vereceğinin açık olduğunu söyledi.
 
Uluslararası toplumu bu tür girişimlere karşı uyanık olmaya davet eden Erdoğan, Filistinli mültecilerin haklı mücadelesine desteklerini bir kez daha beyan ettiklerini belirtti.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika'nın Kudüs açıklamasının Birleşmiş Milletler kararları yanında, şehrin kadim karakterine de aykırı olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti: 
 
"Kudüs'ün tarihi karakterinin muhafazasının tüm insanlık için önemini vurguladık. Kudüs'e sahip çıkmanın gerek bölgemizde gerek dünyada vicdanın, adaletin mihenk taşı olduğunun özellikle altını çizdik. Bölgede barışın ancak Kudüs, Batı Şeria ve Gazze'deki işgal sona erip, Filistinliler kendi yurtlarında özgürce yaşayabildiğinde mümkün olacağını da hatırlattık. Yine söylüyorum, 1,7 milyarlık İslam dünyasıyla birlikte tüm insanlık olarak Amerikan yönetiminin açıklamasını reddettiğimizi bir kez daha teyit ettik. Buradan altını çizerek şu noktayı tekrar ifade ediyorum, biz teşkilat olarak 1967 sınırlarında, başkenti Kudüs olan, egemen ve bağımsız Filistin Devleti talebinden asla geri adım atmayacağız."
 
Erdoğan, işgal bitene kadar mücadeleyi hukuk, demokrasi ve meşruiyet çizgisinde kararlılıkla yürüteceklerini belirterek, BM başta olmak üzere uluslararası platformlarda Filistin davasına ve Kudüs'e sahip çıkmaya devam edeceklerini vurguladı.
 
Aynı şekilde medya, sosyal medya, sivil toplum, akademi, iş dünyası, üyesi olunan kuruluşlar nezdinde güçlü bir Kudüs seferberliği de başlatacaklarını ifade eden Erdoğan, "Filistin Devleti'nin ve kuruluşlarının her sahada güçlendirilmesi için Müslümanlar olarak tüm imkanlarımızı harekete geçireceğiz. Bir kez daha şu tarihi açıklamayı yapmak istiyorum; Filistin Devleti'ni henüz tanımamış tüm ülkelere derhal Filistin Devleti'ni tanıma çağrısında bulunuyorum. Biz, bugün Kudüs'ü Filistin'in başkenti olarak tanıdığımızı ilan ettik. Artık bizim nazarımızda Filistin Devleti'nin başkenti Kudüs'tür ve öyle kalacaktır." diye konuştu.
 
Diğer ülkelerin de Kudüs'ü Filistin Devleti'nin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Adalet ve barış isteyen herkesin bu önemli adımı bir an önce atacağına inanıyorum." dedi.
 
"Buradan Filistinli kardeşlerimizin birlik, beraberlik çabalarına desteğimizi bir kez daha tekrarlıyoruz." diyen Erdoğan, Amerikan yönetiminin kararının, Müslümanlarla birlikte Hristiyanları, Kıptileri, vicdan ve adalet sahibi herkesi rencide ettiğini kaydetti.
 
Erdoğan, "İşgalci İsrail yönetimi ve bir avuç fanatik dışında tasvip eden hiç kimse yoktur. Müslümanlar kadar Hristiyanlar da bu açıklamanın hukuk dışı ve kışkırtıcı olduğunu, Kudüs'ün işgalini meşrulaştırdığını kabul ediyor. Yaptığım görüşmelerde gördüm ki Malezyalı kardeşimiz ne diyorsa, Sayın Papa da aynısını söylüyor. Afrikalı kardeşimiz ne diyorsa, Asyalı, Güney Amerikalı dostumuz da aynı şeyi ifade ediyor." değerlendirmesini yaptı.
 
Artık herkesin Amerikan yönetiminin, barış görüşmelerinde arabulucu vasfını yitirdiğini dile getirdiğini kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"İşgali meşru gören, hukuku yok sayan, her gün Filistinlilere devlet terörü uygulayan bir ülkenin sırtını sıvazlayan bir aktörün elbette böylesi bir hassas meselede tarafsız ve adil davranması beklenemez. Şayet barış süreci devam edecekse, artık gerçekten arabulucu vasfını taşıyabilecek ülkeler inisiyatif almalıdır. Zira bu karar şimdiye kadar barış için tüm gövdelerini ortaya koyan Filistinlilerin cezalandırılmaları anlamına gelmektedir. Bu adaletsizliği gidermek de artık herkesin görevidir. Unutulmamalıdır ki Kudüs, iç siyasi hesaplara kurban edilemeyecek kadar önemli, aziz ve mukaddes bir şehirdir."
 
FİLİSTİNLİ ÇOCUKLAR BİZİM İLHAM KAYNAĞIMIZDIR
 
Erdoğan, Bakara Suresi'nin 216. ayeti olan, "Sizin şer bildiklerinizde hayır, hayır bildiklerinizde şer vardır" ayetini hatırlatarak, şunları kaydetti:
 
"Şu an Müslümanlar için zahirde şer gibi görünen bu kararın, inşallah hayra tebdil olacağına inanıyorum. Uzun süredir özlediğimiz vahdet tablosunun bugün burada tecessüm etmesini de bu bakımdan anlamlı görüyorum. İnşallah ortak mücadelemizle hem mevcut adaletsizliği düzeltecek hem de Kudüs'ün özgürlüğüne kavuşmasını inşallah sağlayacağız. Şu gerçeği daima aklımızda tutmamız gerektiğine inanıyorum; umutsuz olmayın, 'Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz.' Müslümanlar asla çaresiz değildir, güçsüz değildir. İman varsa her zaman imkan da vardır. İnanç, sabır, azim ve mücadele olduğu sürece aşamayacağımız hiçbir engel yoktur. Onlarca İsrail askerinin arasında o başı dik yürüyen Filistinli çocuklar bizim ilham kaynağımızdır, onlara selam olsun. Onca baskıya, şiddete, devlet terörüne rağmen, özgürlüklerinden vazgeçmeyen o Filistinli kadınlar, anneler bizim en büyük güven kaynağımızdır, onlara selam olsun. Rabbimizin inayeti, kardeşlerimizin desteği, mazlum ve mağdurların duasıyla inşallah bu mücadeleyi başarıya ulaştıracağız."
 
Katılımcılara teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini, Kudüs için canını veren şehitleri yad ederek tamamladı.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.