AK Parti İstanbul İl Başkanı Dr.Selim Temurci: Mescid-i Aksa bizim iffetimiz, bizim evimiz, bizim mülkümüz, yani korumakla ve orayı dert edinmiş Müslümanları sevmekle mecbur olduğumuz bir mübarek beldedir
AK Parti İstanbul İl Başkanı Dr.Selim Temurci: Mescid-i Aksa bizim iffetimiz, bizim evimiz, bizim mülkümüz, yani korumakla ve orayı dert edinmiş Müslümanları sevmekle mecbur olduğumuz bir mübarek beldedir
DÜNYA / 9 Aralık 2017
İşte tüm detaylar...
ABD'nin Kudüs'ü işgalci İsrail'in başkenti olarak tanıması, tüm Türkiye'yi ayağa kaldırdı. Türkiye’nin dört bir yanında tepki mitingleri düzenlendi.
Bu kapsamda, İstanbul’un 39 ilçesinde STK ve siyasi parti temsilcilerinin katıldığı protesto mitingleri yapılarak; Filistinli kardeşlerimizin yalnız olmadığı dünyaya haykırıldı.
Fatih Camii’nde kılınan Cuma namazını müteakip Gençlik ve Spor Bakanı Dr.Osman Aşkın Bak, AK Parti İstanbul İl Başkanı Dr.Selim Temurci, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Mevlüt Uysal, İstanbul Milletvekilleri, AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeleri, İlçe Başkanları, Belediye Başkanları ve binlerce vatandaş, protesto mitingi için Rabia Meydanına hareket ettiler.
Mitingde yaptığı konuşmada Kudüs’ün Müslümanlar için önemine vurgu yapan AK Parti İstanbul İl Başkanı Dr.Selim Temurci;
 
“Kudüs’le ilgili Amerika skandal bir karar açıkladı. Önce ve net olarak söyleyeyim. Bu karar, bizim için yok hükmündedir. Bunu asla kabul etmiyor, şiddetle lanetliyoruz. İsrail denen terör devletini, İslam topraklarının kalbine bir hançer gibi yerleştirdiler. İsrail’in kurulduğu günden beri sürekli işgal ettiği toprakları genişletmesine, sürekli mazlumlara kan ve göz yaşı döktürmesine hamilik edenler; şimdi de, İslam dünyasının kendi meseleleriyle boğuşan dağınık görüntüsünü fırsat bilip bir oldu bittiye getirerek, canımızdan aziz bildiğimiz mübarek Kudüs’ü, Siyonist devletin başkenti olarak ilan etmeye yeltendiler. Kudüs, bizim için bir şehirden öte, bir mananın adıdır. Kudüs, insanlığın ana yurdudur. Kudüs; barış ve esenliğin başşehridir. Kudüs bizim ilk kıblemiz, ilk istikametimizdir. Kudüs, ta ezelden beri vahyin ve risaletin nurlarıyla yoğrulmuş bir mübarek beldedir. Kudüs, Hz.İbrahim’in menzilidir. Hz.Musa’nın sığınağıdır. Hz.Süleyman’ın yurdudur. Hz.İsa’nın ana yurdudur. Efendimiz Hz.Muhammed Mustafa a.s.v’ın miracıdır. Mescid-i Aksa bizim iffetimiz, bizim evimiz, bizim mülkümüz, yani korumakla ve orayı dert edinmiş Müslümanları sevmekle mecbur olduğumuz bir mübarek beldedir” dedi.
KUDÜS MÜSLÜMANLARIN KIRMIZI ÇİZGİSİDİR
 
Kudüs’ün her Müslümanın kırmızı çizgisi olduğunu belirten AK Parti İstanbul İl Başkanı Dr.Selim Temurci sözlerine şöyle devam etti:
“Cumhurbaşkanımız; Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir diyor. İstanbul’dan Rabia Meydanından haykırıyoruz. Her Müslüman bilir ve inanır ki; Kudüs’ü savunmak Mekke ve Medine’yi savunmaktır. Kudüs’ü savunmak Ankara’yı, İstanbul’u, Şam’ı, Kahire’yi savunmaktır. Kudüs’ü savunmak, Bağdat’ı, Tahran’ı, Üsküp’ü, Kosova’yı, Saraybosna’yı savunmaktır. Kudüs’ü savunmak, bu ümmetin izzetini, haysiyetini, namusunu savunmaktır. Kudüs’ü savunmak, yeryüzünün bütün müstekbirlerine karşı en kutlu başkaldırı, en güzel isyandır. Ve herkes bilir ki, Kudüs, insanlık için de bir turnusol kağıdıdır. Kudüs’ü zulme boğan insanlığı da zulme bulamıştır. Kudüs’e barış ve huzur getiren, insanlığa da barış ve huzur getirmiştir. İşte bu nedenle Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisidir. Kudüs davasının sonuna kadar takipçisi olacağız.”
YOLUNUZ YOLUMUZ, SEVDANIZ SEVDAMIZDIR
 
AK Parti İstanbul İl Başkanı Dr.Selim Temurci konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
“Bugün bu meydanda sadece sizin sesleriniz, sizin haykıran yürekleriniz yok. Filistinli kardeşlerimizin de gönlü bu meydanda! Gazze’nin Ramallah’ın nabzı da bu meydanda. Mağdurların, mazlumların duaları ve gönülleri de bu meydanda. Kudüs’ü Haçlı çapulcularına dar eden Selahattin Eyyubi’nin ruhu da bu meydanda. İstanbul’un Fatihi, övülen komutan Fatih Sultan Mehmet’in ruhu da bu meydanda. Ve hamdolsun bugün İstanbul’umuzun 39 ilçesinde tıpkı burada olduğu gibi siyasi partilerimizle, STK’larımızla Kudüs-İstanbul kardeşliği için meydanlardayız. Bu meydanlardan milyonlar haykırıyoruz. Selam sana ey Kudüs! Selam sana Mescid-i Aksa. Selam sana İsrail tanklarının karşısında izzetiyle, şerefiyle duran Filiistinli çocuk. Yolunuz yolumuz, sevdanız sevdamızdır.”
 
ÜMMET OLMAYI BAŞARIRSAK, BU BAYRAK YERE DÜŞMEYECEKTİR
 
AK Parti İstanbul İl Başkanı Dr.Selim Temurci sözlerini şöyle tamamladı:
“Rabbimiz ‘Allahın ipine sımsıkı sarılın, parçalanmayın’ diyor. Yine ayette Rabbimiz buyuruyor, ‘Müminler ancak ve ancak kardeştir.’ Aramızdaki fitneyi, fesatı ortadan kaldırmalıyız. Her birimiz, bu zulümlere sessiz kalarak pay sahibi olduk. Bir ve beraber olmalıyız. Birbirimize kenetlenmeliyiz. En önemlisi, biz onun ipine sımsıkı sarılıp birlik olunca Allah da bizimle olacaktır. Gün, artık İslam dünyası olarak aklımızı başımıza devşirip ümmetçe onurumuza sahip çıkma günüdür. Kanayan yaramaz, bitmeyen sevdamız Kudüs’e, Filistin’e selam olsun. Ümmet olmayı başarabilirsek, bu bayrak yere düşmeyecektir. Müslümanlar gücünün bilincinde olmalıdır. Müslüman gücünü imanından alır. İslam Birliği Teşkilatının bugün 57 üyesi var. Dünyanın en önemli petrol rezervleri ve doğalgaz kaynakları bu ülkelerde. Dünyanın en stratejik geçiş noktaları bu ülkelerde. Çağımızın en büyük serveti sayılan en zengin su kaynakları, en bereketli tarım arazileri bu ülkelerde. Ve belki de en önemlisi, dünyanın en genç ve en dinamik nüfusu İslam ülkelerinde. Birlik ve beraberlik içerisinde, kardeşlik ruhu içerisinde bu güçlerimizi adam gibi yönetebilsek, Siyonistler bugün yaptıklarına cüret edemeyecektir.”
İSTANBUL KUDÜS İÇİN AYAKTA
 
Öte yandan İstanbul’un tüm ilçelerinde meydanları dolduran on binlerce vatandaş ABD'nin skandal kararını protesto etmek için toplandı. Kudüs’ü başkent ilan etmek isteyen Terör devleti İsrail ve destekçisi ABD, ilçelerin merkez Cami’lerinde kılınan Cuma namazı sonrasında protesto edildi. İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti arttırmaktan başka sonucu olmayacak bu karar, sloganlarla ve konuşmalarla kınandı.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.