clubsoleklamsol
clubsag
clubfamila
ABD’nin yeni başkanı Donald Trump oldu
ABD’nin yeni başkanı Donald Trump oldu
DÜNYA / 9 Kasım 2016
ABD kararını verdi.
Ülkenin 45'inci başkanı sürpriz bir sonuçla Cumhuriyetçi aday Trump oldu. Seçimi kazanmak için gerekli delege sayısı olan 270 ulaşan Trump, genel halk oylamasında ise Clinton'ın gerisinde.
 
Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Donald Trump, ABD başkanlık seçimlerinde favori olarak görülen Demokrat rakibi Hillary Clinton’a üstün gelerek dünyayı şaşkınlığa uğrattı.
Son durumda delegelerin 289’unu Trump, 218’ini ise Clinton aldı. Henüz sonuçları belli olmayan üç eyalet bulunuyor. Ancak bu eyaletler seçimin sonucunu değiştirebilecek güce sahip değil.
 
CLINTON’IN OYU DAHA YÜKSEK AMA…
 
Henüz kesinleşmeyen sonuçlara bakıldığında Trump oyların yüzde 47.5’ini Clinton ise yüzde 47.7’sini almış durumda. Ancak Hillary Clinton’ın daha fazla oy alması seçimi kazanmasına yetmiyor. Zira ABD’deki seçim sistemine göre halk oyları doğrudan başkan adayına değil ‘seçiciler kuruluna’ gidiyor.
 
Seçmenler, bulundukları eyaletteki seçiciler kurulu olarak adlandırılan kurultayda temsil edecek delegeleri belirliyor. Delege sayısı her eyalet için farklı olduğundan Clinton’ın daha fazla oy almış olması sonuca etki etmiyor. Başka bir deyişle, ABD seçimlerinde zafere ulaşmak delege sayısı fazla olan eyaletleri kazanmaktan geçiyor.
Son duruma yeniden dönecek olursak, Türkiye saati ile 18.00’daki sayılara göre, Trump 59 milyon 135 bin 740 ABD seçmeninin oyunu alırken, Clinton 59 milyon 299 bin 381 oya ulaşmış durumda.
 
Trump'a zaferi getiren eyaletler Florida, Kuzey Carolina, Ohio, Georgia ve Pensilvanya oldu. 1964'ten bu yana yapılan seçimlerde Ohio'yu kazanan aday, Başkanlığı alıyordu. Bu seçimde de gelenek bozulmadı.
 
OBAMA TRUMP’I BEYAZ SARAYA DAVET ETTİ
 
Öte yandan Başkan Barack Obama, Trump’ı perşembe günü Beyaz Saray’a çağırdı. İkilinin ‘geçiş planı’ görüşmesi gerçekleştireceği belirtiliyor.
 
CALIFORNIA AYRILMAK İSTİYOR
 
Demokrat Parti’nin kalelerinden olarak bilinen California seçim sonuçlarına tepki olarak Twitter üzerinden ayrılık kampanyası başlattı. Hillary Clinton’ın kazandığı eyalette yaşayanlar #CalExit etiketiyle ülkeden ayrılmak istediklerini belirten bir kampanya başlattılar.
Eyaletin dünyada altıncı büyük ekonomi olduğunu söyleyen seçmenler, twitter üzerinden binlerce mesaj attı.
 
BÜYÜK HÜSRAN
 
ABD seçimlerinin sonunda Hillary Clinton’ın aldığı sonuçlar destekçilerini hüsrana uğrattı. Seçim kampanya merkezlerinde büyük heyecanla bekleyen demokratlar sonuçlar açıklandıkça hüsrana uğradı. Tüm anketlerin önde gösterdiği Clinton'ın aldığı sonuç büyük şaşkınlık yarattı.
 
ÖNÜMÜZDEKİ SAATLERDE ‘YENİLGİ AÇIKLAMASI’ YAPACAK
 
ABD’de Donald Trump’ın başkan olacağının belli olması üzerine tüm gözler Hillary Clinton’ın ne söyleyeceğine kilitlendi. Clinton, Trump'a telefon açarak ‘yenilgiyi kabul ettiğini' belirtti.
 
Henüz kameraların karşısına çıkmayan Clinton ‘yenilgi açıklamasını’ önümüzdeki saatlerde yapacak.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.