bioreklamsol
biosag
bioreklam
"Dallas'ta iç savaş yaşanıyor"
DÜNYA / 8 Temmuz 2016
Amerika'da polisin 48 saat içinde iki Afrika kökenli kişiyi öldürmesi üzerine Dallas Eyaleti'nde başlayan olaylar giderek büyüyor.
ABD basını, 5 Amerikalı polisin evlerin çatılarından ateş edilerek öldürülmesi sonrası büyüyen olayları, "Dallas'ta iç savaş yaşanıyor" başlığını kullandı.
 
ABD'nin Louisiana eyaletine bağlı Baton Rouge'da Salı günü Alton Sterling adlı bir siyah polis tarafından vurularak öldürülmüştü. Sterling'in ölümünden bir gün sonra Minnesotaeyaletine bağlı St. Paul'de yine başka bir siyah Philando Castile trafik ışıklarında arabanın içindeyken polisin dışarıdan ateş etmesi sonucu ölmüştü.
 
Söz konusu iki olayın ardından sokağa dökülen halk protesto gösterileri düzenlerken, Dallas'ta beklenmeyen gelişmeler yaşandı. Dallas'ın kent merkezinde açılan ateş sonucu 5 polis hayatını kaybetti, 6 polis yaralandı.
 
OBAMA : TARAFSIZ DÜŞÜNEN HERKES KAYGILANMALI
 
ABD Başkanı Barack Obama iki siyahın polis tarafından öldürülmesiyle ilgili "tüm Amerikalıların kaygılanması gerektiğini" söyledi. NATO Zirvesi için gittiği Polonya'da konuşan Obama, "Bu yalnızca siyahların sorunu değil. Bu yalnızca Latin Amerikalıların sorunu değil. Bu hepimizin önemsemesi gereken, tüm Amerikalıların bir sorunu. Tarafsız düşünen herkes kaygılanmalı." açıklamasında bulundu.
 
ÜLKE BASININDAN SAVAŞ İÇ SAVAŞ BAŞLIKLARI
 
Washington Post: Mini bir savaş
 
ABD’nin önde gelen basın kuruluşu Washington Post gazetesi ' Mini bir savaş gibi' başlığını atarak, olayın vahametine dikkat çekti. Protesto gösterisinde 11 polise ateş açıldığını hatırlatan Washington Post, olayda 5 polisin 'i hayatını kaybettiğini hatırlattı. Gazete Dallas sokaklarında silah seslerinin geldiğini ekledi.
 
NY Post: İç Savaş
 
New York Post gazetesi de konuyla ilgili flaş haberinde iç savaşa dikkat çekti. Gazete "Polis karşıtı gösteride 4 memur öldürüldü” başlığıyla okuyucularını bilgilendirdi.
 
 
USA Today: 2 Sniper'lı 4 polisi öldürdü
 
ABD’nin önde gelen USA Today gazetesi de Dallas'taki gösterileri manşetine çekti. Gazete masum başlayan gösterilen vahşete dönüştüğünü duyurdu. Görgü tanıklarının ifadesine yer veren gazete, 6 ya da 8 el ateş edildiğini ekledi.
 
İnternet haber siteleri de Dallas’taki olayların iç savaşa yol açabileceğine dikkat çekti.
Amerika’da radyolar da, "Dallas'ta halk savaşı yaşanıyor" şeklinde bilgi geçiyor.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.