clubsoleklamsol
clubsag
clubfamila
Alman Parlamentosu'ndan skandal karar
Alman Parlamentosu'ndan skandal karar
DÜNYA / 2 Haziran 2016
Almanya Federal Meclisi, Ermeni iddialarına ilişkin yasa tasarısını büyük çoğunlukla kabul etti.
Almanya Federal Meclisi'nde (Bundestag) 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarına ilişkin karar tasarısı yapılan oylamada, sadece bir 'çekimser' ve bir 'ret' oyu çıktı. Almanya Federal Parlamento'nun, 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak niteleyen yasa tasarısını Ermeni toplumunun temsilcileri ve dini liderleri de takip etti. Partilerin görüşlerini dile getirmesinden sonra yapılan oylamada tasarının ezici çoğunlukla geçmesi ise dikkat çekti. 
Yasa tasarısı Yeşiller Partisi’nin öncülüğünde meclise getirilmişti. Tasarıyı hükümet ortakları Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU) ve Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) de desteklemişti. 
 
CEM ÖZDEMİR'DEN TEŞEKKÜR 
 
Almanya’da Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, sözde Ermeni soykırım yasa tasarısının Almanya Federal Meclisi’ne getirilmesi konusundaki gayretlerinden dolayı ülkedeki kiliselere teşekkür etti. Oylama öncesi söz alan ve Türkiye aleyhine sert cümleler kullanan Cem Özdemir, “Bu tasarının meclise gelmesinde emeği olan Büyük Koalisyon Hükümeti’ne, Kiliselere, Cumhurbaşkanı Gauck’a ve Federal Parlamento Başkanı’na teşekkür ediyorum” dedi.
 
TALAT VE ENVER PAŞA’YA "KATİLLER" DEDİ
 
Sözde Ermeni soykırım yasa tasarısının Federal Meclis’te oylanmasına ilk önayak olan isim Cem Özdemir, oylama öncesi konuşmasının bir bölümünde Talat ve Enver Paşa’nın adını anarak “katiller” dedi.
Cem Özdemir konuşmasının sonlarında Türkiye’deki Hristiyanların inançlarından dolayı takip edildiğini ve “Sen Ermeni” hitabının da insanları aşağılamak için kullanıldığını iddia etti.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.