Arzu Karamanlı NAZMİ - Güneş doğudan yükselir
Arzu Karamanlı NAZMİ - Güneş doğudan yükselir
BAŞYAZAR / 1 Şubat 2017
İşte Başyazarımız Arzu Karamanlı Nazmi'nin "Güneş doğudan yükselir" başlıklı 1 Şubat 2017 Çarşamba tarihli köşe yazısı...

Yaşlı “Kraliçe” hasta... Hem siyasal, hem ekonomik belirsizlik iyiden iyiye hissedilmeye başlandı. Sterlin, Euro ile savaş mı edecek, yoksa anne ve babaları ayrılmış üvey kardeşler olarak “çakma kardeşliğe” devam mı edecek?

İngiltere’nin tek başına verdiği, çocukları alıp annesinin evine dönme kararının sonuçları ne olacak? “Birlik falan yok, çare teklikte” diklenmesi sokaktaki insanını mutlu edebilecek mi yoksa en ufak bir sorun yaşandığında yeni ikiliklere mi yol açacak? Hepsi muamma…

Adına “Avrupa Birliği” denilen “Haçlı Ordusunun Lejyoner Topluluğu” da kendisini pek iyi hissetmiyor. İçerde pek çoğu seçim telaşında. Dışarda hem Ortadoğu hem de ABD politikaları ellerinde patladı.  Kısacası “Hayaller”, “Hayatlar”…

İtalyan ekonomisinin yükünü sırtlanan “Katalanların” resti çekmesi an meselesi. Öyle sömürerek, ekmek elden su gölden, “elektrik devletten” diyerek değil üreterek kafa tutuyorlar. Dertleri yakıp yıkmak, öldürmek değil neredeyse koca ülkeye onlar baktıkları için itiraz ediyorlar. Üstelik dış kaynaklı bir motivasyonlarının olmadığı da ortada.

ABD’de ise karılan hamur daha çok su kaldırır.  “Din temelli” olarak başlayan ayrıştırma, “sınıfsal mücadele” olarak devam edecek gibi görünüyor.

Müslümanların ölmesi için silah gönderen “elitistlerin” hava limanlarında bekleyen Müslümanlara yardımcı olmak için avukat gönderme “ironisi”; yeni isyan hareketlerine kaynak arayışı büyük ihtimalle.

Öteden beri kendi istedikleri gibi “Müslüman olanları” yaşatma eğilimleri herkes tarafından iyi bilinmekte. Koruyup, kolladıkları, kodlamalarını tamamladıkları Müslümanların yaşamaları onların amaçlarına ulaşırken kullandıkları küçük detaylar. Yoksa ülkelerini yaşanmaz hale getirdikleri, sınır kapılarında beklettikleri, “Geleceği Mülteci Müslümanların” haklarını savunma dürtülerinin sebebi ne ola ki?

Aman Allah’ım ne müthiş bir an, gerçek olamayacak kadar güzel, Obama’nın kızı bile; “Hepimiz Müslümanız” diyor… Yaşasaydı “Aylan Bebek” de söyleyebilecekti…

Şimdi esas mesele ABD’de var olan Ortadoğulu sermaye sahipleri. Onlar paralarını bu belirsizlikte tutmaya devam edece mi? İçlerinde var olan yüklü miktardaki “Kraliçenin Çocuğunu” düşünecek olursak paraların “Sterline” çevrilmesi de ihtimal dahili.

Seçkinlerin istediklerini yapmayan Amerikalılar, Ortadoğu sermayesini farklı kasalara kaptırarak bedel ödeyecek mi yoksa Ortadoğu’nun seçkinleri İngiliz jargonundan uzaklaşarak yüzünü doğuya çevirebilecek mi?

Tüm bunları Ortadoğu’nun son kapısı Türkiye belirleyecek. Üzerinde oynanan bütün büyük oyunlara rağmen ayakta duran Türkiye; paranın da, gücün de yön haritasını çizecek.

Hedefteki “istikrar”, varlığını sürdürerek bütün dünyaya “Güneşin Doğudan Yükseldiğini” gösterecek.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.