Arzu Karamanlı NAZMİ - Bizde Çoklar
Arzu Karamanlı NAZMİ - Bizde Çoklar
BAŞYAZAR / 24 Ocak 2017
İşte Başyazarımız Arzu Karamanlı Nazmi'nin "Bizde Çoklar" başlıklı bugünkü köşe yazısı...

İlkokul öğrencilerini dağa kaçırıp canlı bomba yapanlar, bir ortaokul öğrencisinin büyüyünce “Cumhurbaşkanı olacağım, idamı getireceğim” demesinden nede çok korktular. Korkmalılar…

Bir asırdır dayatıldığı gibi “Justin Bieber” olmaya heveslenseydi ne vardı sankİ? Ne oldu; gelecek nesillerin üzerine öyle eskisi gibi “Madonna” portreleri resmedileme dönemleri bitti mi? 

Birkaç resmeden var.  Onlarda “Kürk Mantolu Madonna” kitabında, Sebahattin Ali’nin Madonna’nın hayatını anlattığını sanıyorlar. Justin Bieber havaalanında  “Hi demedi” diye ağlayanlar, zırlayanlar da yok değil ama “Ömer Halisdemir’in”, “Fethi Sekin’in” kızlarıyla aynı okulda okumuyorlar.

Korkun! IMF’e sınır kapısını gösterip “Ekonomik işgali” sonlandıranlar, “Kültürel işgale” de sınır hattını göstermeye başladılar. Bir “anca gidersiniz” demeye bakar. Yetiştirdikleri evlatlarda sizin “küresellik” adına yutturduğunuz kültürel dayatmaya dönüp bakmıyorlar…

Evet hala ilkokulu bitirene kadar müfredatta “Osmanlı Tarihi” öğrenme imkanı bulamıyorlar. Ataları o tarihte çağ açıp, çağ kapatan bu çocukların “1453” ü okul kitaplarında okumak için uzun yıllar beklemeleri gerekiyor. Ancak bir gecede derdest edilip sürgün edilen “Sultan Vahdettin” i iyi tanıyorlar ve de “Halife Efendimiz Yavuz Sultan Selim” i öğrenerek büyüyorlar.

Bunları öğrenmeye direnenler ise duvarlara “Zulüm 1453’te başladı” diye yazan helal sütle beslenemeyenler. Onlarda “şer artıkları”, bin yıllık işgalden arta kalanlar.

Yüce bir Padişahı “Kızıl Sultan” olarak öğrenmesi için kafasına vurulan koca bir nesil direndi. “Sirkeci Garına” gezmeye giden evlatlarına yol çıkmadan önce, “Bak, orayı Sultan Abdülhamit Han yaptırdı” diye tembihleyebiliyorlar.

Korkun, “Önce muhtar, sonra cumhurbaşkanı olacağım” diyen çocuktan. Hem de “İmam Hatipte” okuyorken iki misli korkun. Birde her gün gittiği okulun kapısında kahraman “Erol Olçak” ın adı yazıyorsa korkudan ölmeniz an meselesi öyle değil mi?

O yavru hiç ölmeyecek olan Erol Olçak ile her sabah okuduğu “Fatiha” sayesinde selamlaşıyordur. O da kendine has üslubuyla “nasıl kahraman olunur” diye kulağına fısıldıyordur… “Erol Olçak İmam Hatip Okulunda” büyüyen o çocuk belki bir gün gerçekten cumhurbaşkanı olacak, korkun.

Daha çok korkacağınız bir başka konu ise bizde o yavruların çokluğudur. Hepsi aynı coşkuyla, aynı vadiye akıyorlar.

Kimi “Özel Harekat Polisi” olacağım diyor.

Kimi “MİT Müsteşarı” olmak için gün sayıyor.

Kimi “Aselsan’da mühendis” olmak için kendini yetiştiriyor…

Erol Olçak’ın yanında bizden “Abdullah Tayyip” i de almış olabilirsiniz ama bayrağı devralmaya binlercesi, on binlercesi, yüz binlercesi geliyor.

Bu vadide öyle pek fazla dolanmayın. Bu tam bağımsız, “Yeni Türkiye Selidir”. Bu sel şahlandığında buralarda olmamanızsa, size son tavsiyemizdir.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.