Arzu Karamanlı NAZMİ - Tartı vakti
Arzu Karamanlı NAZMİ - Tartı vakti
BAŞYAZAR / 9 Ocak 2017
İşte Başyazarımız Arzu Karamanlı Nazmi'nin "Tartı vakti" başlıklı bugünkü köşe yazısı...

Öyle sokakları kargaşaya çağırarak, kardeşi kardeşe vurdurmak için “tartı” koymayın ortaya... Esas tartı, mecliste bugün önünüze konuyor. Siz çıkacaksınız o tartıya.

Hem de çok net, çok şeffaf. Milletin gözünün önünde. Statükoya hizmet edenlerle, millete hizmet edenler çıkacak... Çok özellikli ve baştan sona belirleyicidir aynı zamanda.

Sadece “özgül ağırlığınızı” tartmaz baştan söyleyelim. “Ekmeğinizi” nereden yediğinizi de gösterir, ciğerinizi de, yüreğinizin ne kadar ettiğini de. 

Kandili temsil edenleri de, Silivri’yi temsil edenleri de, milleti temsil edenleri de gösterir bu tartı. Darbe Anayasalarına çığırtkanlık yapanı da, show yapanı da, kötü tiyatrocu iyi yalancıları da serecek gözler önüne…

Önce astırdığınız sonra da kahraman ilan edip “yeşil parkası” ile meydanlarda dolaştığınız bir “Deniz Gezmiş faili” değilsiniz artık. Neye “el kaldırdıysanız” onun hesabını vereceksiniz bu milletin nezdinde.

Padişahlık”, “Saray” zırvalıklarını bırakın bundan böyle. Asarken “terörist”, öldükten sonra “devrimci” ilan edip her iki türlü de “yürüdüğünüz” Türkiye çok eskide kaldı artık.

En keskin uçlarla provokasyon yapsanız da kendi geçmişiniz çıkardığınız; darbe, idam, istibdat yasalarıyla dolu. Hem illaki “padişah olmak” isteyen bir “cumhurbaşkanı” aranıyorsa; adına para bastıran, “Milli Şef”, İsmet İnönü den başlamak daha doğru olmaz mı?

Yoksa Yeni Anayasa Paketine, “cülus bahşişi” ile ilgili bir madde eklendi de bizim mi haberimiz yok? Paket belli, değişikliğin neyi kapsadığı da. Ama biz millet olarak hangi maddeye, hangi gerekçe ile itiraz ettiğinizi daha anlayamadık. Çünkü henüz adam gibi çıkıp söyleyen olmadı.

Ya bağırıyorsunuz, ya sert cisimler fırlatarak güya demokrasi mücadelesi veriyorsunuz ya da Taksim Meydanı’nda her kafadan bir ses çıkararak “kakofoni” yapıyorsunuz. TSM Çocuk Korosuna daha çok ehemmiyet verdik sizden sonra.

İşte bu tartı birazda bunun için. Çocukluğundan içinde kalan hevesler uğruna milletin imkanlarıyla “solculuk oynayanlar” ve yeni Türkiye mücadelesini verenler ölçülecek aynı zamanda.  

Öğretmenim saçımı çekti” şikayetiyle kapısını eskittiğiniz “elçilikler” de kurtaramaz sizi bu tartıdan. “Monarşiyle” yönetilen İngiltere ya da “Başkanlıkla” yönetilen ABD’nin duyduğu “endişe” ile mi ikna edeceksiniz bu milleti haklılığınıza? Onları mı referans alacaksınız işgüzarlığınıza?

Hadi önemsediğimiz, “evet” ya da “hayır” oylarınız olmasın “millet iradesi” adına. “Gazi Meclis” hatırına çıtamızı çok daha aşağıda tutacağız.

Oturumlarda,

Sokakta,

Sosyal medyada,

Kullandığınız dil, ortaya koyduğunuz kalite yeter size saygı duymamıza.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.