Arzu Karamanlı NAZMİ - Tıfıl
Arzu Karamanlı NAZMİ - Tıfıl
BAŞYAZAR / 5 Ocak 2017
İşte Başyazarımız Arzu Karamanlı Nazmi'nin "Tıfıl" başlıklı bugünkü köşe yazısı...

Selamün aleyküm”…

Dün gece yasaklaması için galeyana geldiler. Ana maksat belli; “sinir uçlarına” temas.

Hep söylüyoruz, “bu işleri biraz daha akıllılara yaptırın” diye. Ama onlar da haklı, ellerindeki “malzeme” bu. Akıllı insan bu işlere alet olur mu? Ancak “işkembesi” ve “ağzına” mukabil, diğer bütün organlarını kiraya verenlerde bulunabilir bu seviye…

Selamün aleyküm yasaklansın!” diyecekler, biz de “Selamün aleyküm”, “Selamün aleyküm”, “Selamün aleyküm” diyeceğiz; bilinçaltımız kutuplaşacak, ayrışacağız, “farklılıklarımız farkındalığa” dönüşecek falan. Onu anladık.

Ama “Selamün aleyküm yasaklansın burası Türkiye, merhaba denmeli” ne demek onu anlamadık? Biz Türkiye’de yaşadığımızı gayet iyi biliyoruz da, sen “merhaba” kelimesinin kökenin hangi dilden geldiğini bilmiyorsun “tıfıl”?

Sahip olduğun iki organla yaptığın bu ayrıştırma çabası, senin boyunu oldukça aşmış. İstatistiklerle sabit olan, bir günde kullandığın otuz kelime ile bunu sana izah etmek pek mümkün değil panpa. Fakat; sana kendini “alim” hissettiren “arama motoru”, anlamana yardımcı olacaktır…

Selamün aleyküm” kelime kökü itibariyle, “selamet, sulh ve güven” anlamlarını içerir. Yani senin diğer organlarını kullanmanı istemeyenlerin, bu ülkede olmasını istemedikleri “anlamlar” yüklüdür.

Manası ise; “Allah’ın selamı üzerine olsun” demektir. Bu ancak inanarak söylenir ve söyleyen, babanın katili dahi olsa selamı alınır, karşılığı verilir…

Aleyküm selam”. Eğer inanıyorsan; “Allah’ın selamı senin üzerine olsun” demek zorundasındır.

Kısaca; zikreden beşer de olsa, selam Allah’ın selamıdır. Söyleyen de karşılık veren de, “huzur bulur”, “güven duyar”, “yaradanın desteğini alır”. Bu bir inanç eksenidir panpa, izci kampının parolası değil…

Bu arada ufak bir hatırlatma; işkembeni dolduran üst akla milyonlarca defa ettiğin “teşekkür” de Türkçe değildir. Derdin Türkçe ise yerine başka bir kelime bul diye, tarafımızdan sana küçük bir destektir.

Çünkü bizde “merhaba” da havada kalmaz, karşılık bulur. “Tıfıl” da olsan, samimi “merhaban” ile de adam yerine koyulursun.

Derdin merhaba olsun, insanca yaptığın her selama karşılık bulursun.

Rahmetli Sadri Alışık’ın da dediği gibi;

Merhaba Sultanahmet,

Yerebatan merhaba…

Merhaba iki gözüm İstanbul’um merhaba,

Merhaba efendim merhaba…

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.